Zahraniční

VIDEO: Prototyp rakety společnosti SpaceX explodoval při přistání

Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX při přistání na závěr cvičeného letu explodoval a roztrhl se, uvedly ve čtvrtek tiskové informují agentury. Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska přitom plánuje, že loď už za za šest let dopraví lidskou posádku na Mars.

Výbuch při přistání

Kosmická loď raketa Starship dlouhá 50 metrů a o průměru devíti metrů odstartovala z texaského kosmodromu Boca Chica. Její let trval něco přes šest a půl minuty a do přistání neprovázely ho žádné mimořádné události. Dosáhla výšky 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech. Nicméně při přistání ji zachvátily plameny a roztrhla se. O den dříve start lodi zablokovaly automatické systémy motoru 1,3 sekundy před plánovaným startem.

Dle Muska je to úspěch

Podle majitele společnosti SpaceX Elona Muska byl při sestupu „tlak v palivové nádrži nízký, což způsobilo vysokou rychlost při dotyku“ se zemí. Dodal, že SpaceX z testu získal „všechna data, která jsme potřebovali“ a ocenil úspěšnou fázi výstupu rakety. „Marse, přicházíme,” napsal na Twitter navzdory nevydařenému závěru letu.

Loď má být schopna přepravit až sto tun nákladu a poprvé ji poháněly tři nové motory Raptor.

Zpracoval Rudolf Hruboň