Zahraniční

VIDEO: Prototyp nové rakety SpaceX vybuchl na testovací rampě

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX Elona Muska explodoval v pátek na testovací rampě v americkém státě Texas. V sobotu má přitom odstartovat loď Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Evakuace okolí

Firma Elona Muska na texaském kosmodromu Boca Chica testovala raketu Starship, která by v budoucnu měla být schopna vyslat lidskou posádku a 100 tun nákladu na Měsíc a později také na Mars. Má jít údajně o opakovaně použitelnou raketu nové generace. Pokusná raketa SN4 vybuchla při testování motoru Raptor. Podle serveru Business Insider zřejmě vybuchlo unikající okysličovadlo po zažehnutí motoru. Rampa se změnila v ohnivou kouli. V přilehlé vesnici se rozhoukaly sirény a 35 domů bylo evakuováno.

Stejná raketa vybuchla již v listopadu

Jedná se již o druhý neúspěch při vývoji této rakety. Její prototyp vybuchl již v listopadu minulého roku, když při tlakové zkoušce vybuchla nádrž. 

Loď Starship, která by měla být podle SpaceX schopna transportovat údajně až sto lidí, je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému. První operační lety Starshipu by SpaceX rád uskutečnil již v roce 2021, což je ale dle stádia testů podle odborníků nereálné.

Start lodi Crew Dragon

V sobotu má odstartovat také loď Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, má vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď s lidskou posádkou. Má jít o první start amerických astronautů na palubě americké lodi z území Spojených států od roku 2011, kdy Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů. Původně plánovaný start ve středu údajně překazilo počasí.

Rudolf Hruboň