Zahraniční

VIDEO: Protesty ve Švédsku proti pálení Koránu

Plány krajně pravicových skupin ve Švédsku na veřejné spálení kopií Koránu vyvolaly ve Švédsku násilné střety s protestujícími.

Násilné střety s policií

Tři lidé ve švédském městě Norrkoping potřebovali lékařskou pomoc poté, co je během velikonočního víkendu zasáhly policejní kulky během střetů mezi policií a demonstranty. Na některých místech protestující zaútočili na policii před plánovanými demonstracemi pravicových extremistů. V sobotu večer ve městě Malmö na jihu země zapálili autobus a auto, uvedla policie v prohlášení“Situace se zklidnila,” řekla policejní mluvčí Kim Hild veřejnému rozhlasu SR a dodala, že žádní policisté nebyli zraněni.

Výzva k veřejnému pálení Koránu

K podobným střetům v posledních dnech došlo kvůli plánům protiimigračního a protiislámského hnutí Stram Kurs (Tvrdá linie) vedeného dánsko-švédským politikem Rasmusem Paludanem na veřejné spálení kopií Koránu. Ke střetům došlo po sobotním shromáždění příznivců skupiny. Švédská premiérka Magdalena Anderssonová násilí odsoudila. Proti incidentům protestoval oficiálně Irák s tím, že aféra by mohla mít „vážné dopady“ na „vztahy mezi Švédskem a muslimy obecně, jak muslimskými, tak arabskými zeměmi a muslimskými komunitami v Evropě“.

Zpracoval Rudolf Hruboň