Zahraniční

VIDEO: Protesty v Hongkongu se zvrhly v ničení a rabování

V Hongkongu docházelo v sobotu opět k ničení a rabování. Do ulic vyšly tisíce lidí, většinou se zakrytými obličeji, i když to zákon zakazuje. Mnozí měli halloweenské masky. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla.

Extremisté poničili kancelář tiskové agentury Nová Čína

Kancelář tiskové agentury napadli extrémisté k večeru. Posprejovali zdi budovy a rozbili okna i dveře. V hale pak zapálili oheň, který museli uhasit hasiči. Extrémisté napadli také pobočky bank a rabovali obchody. Ještě předtím se policisté střetli s extremisty u Victoria Parku, kde proti nim použili vodní děla a slzný plyn, když na ně protestující začali házet Molotovovy koktejly. Část extremistů blokovala také obchodní čtvrť Causeway Bay, kde nepokoje začaly, někteří pak zamířili do centra města. Jiní extremisté vztyčovali improvizované barikády ze železných zátarasů a fotbalových branek, další je při tom kryli deštníky.

Podpora nepokojů ze strany USA a Velké Británie

Někteří z organizátorů nepokojů se snažili přimět zbylé protestující, aby zpívali americkou a britskou hymnu. Spojené státy skrytě i otevřeně nepokoje v Hongkongu podporují. Prezident Donald Trump před časem vyhrožoval Číně, že pokud v Hongkongu zasáhne proti nepokojům armáda, bude to mít negativní vliv na připravovanou čínsko-americkou obchodní dohodu. Bývalá britská kolonie Hongkong byla předána Velkou Británií v roce 1997 zpět Číně. Od té doby ale jak britské, tak americké tajné služby podrývají čínskou autoritu v Hongkongu a podněcují odpor obyvatel proti čínské vládě. Čína se ale nemíní Hongkongu vzdát, což nedávno potvrdil i čínský prezident Si Ťin-pching.

Rudolf Hruboň