Zahraniční

VIDEO: Protesty proti rostoucím cenám pohonných hmot ve Španělsku

Španělští dopravci se rozhodli pokračovat ve stávce kvůli rostoucím cenám pohonných hmot, a to navzdory opatřením navrženým vládou. Během stávky španělští rybáři zapálili pneumatiky na mostě do Portugalska, aby zamezili nákupům Španělů v Portugalsku.

Nedostatečné kompenzace

Zaměstnanci španělských dopravců se 14. března zúčastnili protestů, které vedly k přerušení přeprav v zemi. Aby je zastavily, úřady nejprve slíbily vyčlenit 450 milionů eur přímé pomoci a v pátek ráno oznámily, že náklady na litr benzinu nebo nafty kompenzují 20 eurocenty. Celková výše vládních výdajů přesáhne jednu miliardu eur. Ministryně dopravy Raquel Sanchezová se večer setkala s lídrem stávkujících, šéfem Národní platformy pro ochranu dopravy Manuelem Hernandezem. Po jednání řekl, že navrhovaná opatření nejsou dostatečná, a požadoval, aby úřady navrhly nová, alespoň dočasná dodatečná řešení.

Protesty budou pokračovat

“Budeme pokračovat v neomezené stávce. Potřebujeme pomoc úměrnou krizi. Ministryně byla velmi laskavá, ale neodpověděla na situaci, ve které se nacházíme,” řekl Hernandez. Protesty podle něj budou pokračovat, protože chodit do práce je „nerentabilní“. V pátek ráno vyrazily do protestního průvodu k budově ministerstva dopravy v Madridu asi čtyři tisíce zaměstnanců dopravního sektoru. Průměrná cena 95-oktanového benzínu ve Španělsku v pátek dosáhla 1,832 eur a nafty 1,87 eur. Prodejci pohonných hmot Repsol, Cepsa a BP oznámili slevy od deseti do 14 eurocentů pro své zákazníky na litr benzínu.

Španělští rybáři zapálili pneumatiky

V Andalusii pokračuje stávka rybářů, která začala minulý týden kvůli cenám pohonných hmot, které v Evropě rostou na pozadí protiruských sankcí. V rámci protestů španělští rybáři zapálili pneumatiky na mostě ve městě Ayamonte (autonomní společenství Andalusie), spojujícím Španělsko a Portugalsko, a protestovali proti výletům občanů a maloobchodníků do sousední země za rybami, uvádí televize ABC s odkazem na své zdroje. Protestní akce, které se zúčastnilo asi 50 lidí, začala v pátek ráno. Účastníci vyjeli na most a zapálili pneumatiky, což mělo za následek uzavření dálnice v obou směrech.

Zpracoval Rudolf Hruboň