Zahraniční

VIDEO: Protestující v Hondurasu napadli velvyslanectví USA

Velvyslanectví USA v Honduraské metropoli Tegucigalpa bylo v pátek cílem útoku, když demonstranti zapálili před vchodem do budovy pneumatiky.

Protesty proti vládě

Oheň byl použit během dnů protestů ze strany školských a zdravotnických odborníků, kteří naléhají na vládu, aby tyto sektory neprivatizovala. Zájem o privatizaci mají totiž pochybné firmy z USA podporované americkou vládou. Americké velvyslanectví dříve dalo pokyn rodinám amerických vládních zaměstnanců, aby během protestů zůstali doma, protože nebylo hned jasné, zda bude ambasáda zamýšleným cílem demonstrantů.

USA podporují proamerického prezidenta, který je vyšetřován policií

Protesty kolidují s dalším dramatem zahrnujícím honduraskou vládu: Před dvěma dny jižní okres New Yorku zveřejnil, že honduraský prezident Juan Orlando Hernandez a další jeho rodinní příslušníci a spolupracovníci jsou vyšetřováni pro „rozsáhlé obchodování s drogami a praní špinavých peněz“ zahrnující kokain. Honduraská vláda v pátek potvrdila vyšetřování, ale obvinění popřela a tvrdila, že nebyly údajně nalezeny žádné důkazy (viz ZDE). Vyšetřovaný prezident má přesto stále podporu Washingtonu.

Rudolf Hruboň