Zahraniční

VIDEO: Projev Vladimira Putina k připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu potvrdil očekávanou anexi čtyř ukrajinských oblastí – Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, Záporožské oblasti a Chersonské oblasti. O připojení k Ruské federaci rozhodli občané těchto regionů ve svobodném referendu.

Jednoznačná volba občanů

„Vážení občané Ruska, občané Doněcké a Luhanské lidové republiky, obyvatelé Záporožské a Chersonské oblasti, poslanci Státní dumy, senátoři Ruské federace, v Doněcké a Luhanské lidové republice, Záporoží a Chersonské oblasti se konala referenda. Jejich výsledky byly sečteny. Výsledky jsou známé. Lidé se rozhodli a byla to jednoznačná volba,“ uvedl v úvodu projevu ruský prezident a oznámil připojení čtyř nových regionů k Ruské federaci. Odvolal se na Chartu OSN a právo na sebeurčení a vyzval Kyjev k jednáním. Anektovaných území se ale Moskva nevzdá a bude je hájit všemi dostupnými prostředky, zdůraznil ruský prezident.

Oblasti se staly navždy součástí Ruska

„Vyzýváme kyjevský režim, aby okamžitě zastavil nepřátelství a vrátil se k jednacímu stolu. Jsme na to připraveni. Řekli jsme to už více než jednou,“ řekl dále Putin. „Chci, aby mě slyšely kyjevské úřady a jejich skuteční páni na Západě: lidé v Doněcku, Luhansku, Chersonu a Záporoží se stanou našimi občany. Navždy!V proslovu se vrátil i do minulosti. „Poslední sovětští vůdci zničili naši velkou zemi a upřednostnili lidi před realitou, aniž by chápali důsledky,“ sdělil. „Neexistuje Sovětský svaz. Minulost nelze vrátit. Ano, Rusko ji dnes již nepotřebuje. O to neusilujeme. Ale není nic silnějšího než odhodlání milionů lidí, kteří se spolu se svou kulturou, vírou, tradicemi a jazykem považují za součást Ruska.“

Západ se snaží udržet svou moc

„Západ je připraven překonat cokoli, aby zachoval neokoloniální systém, který mu umožňuje parazitovat, v podstatě drancovat svět prostřednictvím dolarové moci a technologického diktátu, vybírat od lidstva skutečnou daň, získávat hlavní zdroj nezaslouženého bohatství, hegemonickou rentu,“ řekl směrem k západním zemím. „Západ diskriminuje a rozděluje země na národy první a druhé třídy. Rusofobie, která se šíří, není nic jiného než rasismus,“ dodal. Putin mimo jiné vyčetl Spojeným státům bombardování Drážďan, Hirošimy a Nagasaki za druhé světové války i to, že podle jeho slov fakticky dodnes okupují Německo a Japonsko.

Naši lidé odvážně čelí západním sankcím

Evropští politici se podle Putina pokorně podřizují požadavkům Spojených států na zavádění dalších sankcí proti Rusku, přestože tyto sankce v zásadě vedou ke zničení evropského průmyslu a odporují zájmům evropských zemí. „Chci vám připomenout, že nároky na světovou nadvládu v minulosti byly více než jednou zničeny odvahou a odolností našich lidí, Rusko bude vždy Ruskem a nyní budeme bránit jak naše hodnoty, tak naši vlast,“ přislíbil Putin. „Chci zopakovat: už to nebude jako dřív. Bojiště, na které nás osud povolal, je bojištěm za náš národ, za velké historické Rusko. Pravda je s námi. Rusko je s námi!“

Západ se vždy snažil Rusko zničit

„Po rozpadu SSSR se Západ rozhodl, že se svět bude muset řídit jeho rozkazy. Západ očekával, že Rusko nebude schopné podřídit se těmto rozkazům a rozpadne se. Rusko se však znovu zrodilo a zesílilo. Západ stále hledá nové příležitosti k oslabení a zničení Ruska,“ uvedl dále ruský prezident. Putin dále obvinil Západ, že vede proti Rusku hybridní válku a snaží se podřídit si všechny země světa. Rusko však nebude žít podle falešných pravidel. Podle Putina Západ „porušil své sliby Rusku a nemá žádné morální právo mluvit o demokracii. Země Západu jednají jako imperialistické země, kterými vždy byly“.

Konec západní hegemonie

Putin apeloval dále na semknutí ruské společnosti. „Bojujeme dnes za to, aby nikoho ani nenapadlo, že Rusko, náš národ, náš jazyk, naši kulturu lze vyškrtnout z dějin. Nyní potřebujeme konsolidaci celé společnosti. Bojujeme za to, aby diktatura a despocie navždy zůstaly minulostí. Jsem přesvědčen, že země a národy chápou, že politika postavená výlučně na potlačování jiných kultur a národů, je v podstatě zločinná a že musíme obrátit tuto hanebnou stránku,“ uvedl dále. Zlomení západní hegemonie je podle ruského prezidenta nezvratné. „Znovu zopakuji, že už nebude co dříve. Bojiště, na které nás pozval osud a dějiny, je bojištěm za náš národ, za velké historické Rusko,“ uzavřel svůj projev ruský prezident Vladimir Putin.

Zpracoval Rudolf Hruboň