Zahraniční

VIDEO: Projev ruského prezidenta Vladimira Putina

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Oznámil to ve svém středečním projevu. Podle jeho slov je mobilizace nutná pro obranu území Ruska. Kyjevský režim na Ukrajině označil několikrát za neonacistický.

Ukrajina nestojí o mírové řešení

Ruský prezident ve svém projevu několikrát osočil západní mocnosti a Ukrajinu, že nechtějí usilovat o mírové řešení a naopak cíleně útočí na Rusko. „Vypadá to, že mírová jednání nevyhovovala Západu a Kyjev dostal za úkol nejít touto cestou. Kyjevský režim začal využívat pomoci řady dalších žoldáků a to všechno probíhá pod taktovkou Západu. Byl posílen režim represe po celé Ukrajině. To všechno se začalo dít po ozbrojeném převratu v roce 2014,“ pokračoval dále Putin.

Neonacistický režim na Ukrajině

Ruský prezident opakovaně označil Kyjevský režim, který se dostal k moci po prozápadním puči v roce 2014, za neonacistický. Za hlavní cíl speciální vojenské operace znovu označil osvobození území Donbasu. „Luhanská oblast je již téměř vyčištěná od neonacistů,“ řekl ruský prezident v projevu. Dále prohlásil, že většina Ukrajinců nechce žít pod neonacisty, jak pojmenoval loutkovou vládu v Kyjevě. „Všude jsou vidět zvěrstva, která páchají neonacisté. Jsou to stoupenci banderovců a nacistů, kteří zabíjejí lidi, mučí je a zavírají je do vězení,“ uvedl Putin.

Snaha Západu o zničení Ruska

Dále Vladimir Putin zmínil nepřátelství, které panuje aktuálně kvůli válce mezi jeho Ruskem a Západem. „Cílem Západu je oslabit naši zemi. Otevřeně hovoří o tom, že v roce 1991 se jim podařilo dosáhnout rozpadu Sovětského svazu. Nyní se snaží ještě více rozdělit naši zemi. Tyto plány jsou dlouhodobě známé. Západní mocnosti podporovaly skupiny mezinárodních teroristů na Kavkaze, vyvolávaly konflikty poblíž našich hranic a v zahraničí rozvíjely rusofobii,“ uzavřel ruský prezident Vladimir Putin svůj mimořádný projev k ruskému národu.

Zpracoval Rudolf Hruboň