Zahraniční

VIDEO: „Proč na mě střílíte?” Policie v Chicagu zveřejnila záběry vraždy mladíka

Policejní sbor v americkém Chicagu ve středu publikoval video z incidentu, který se stal na konci března letošního roku. Policisté na něm pronásledují a následně pětkrát zezadu zastřelí ozbrojeného 22-letého Anthony Alvareze. Ten zraněním nakonec podlehl.

Zastřelen zezadu při útěku

Honička s policií se udála už téměř před měsícem, konkrétně 31. března v ranních hodinách blízko chicagské čtvrti Portage Park. Policie ve středu publikovala dvě poměrně explicitní 12-minutová videa. Situace se vyostřuje v momentě, kdy Alvarez zabíhá do rezidenční čtvrti. „Odhoď zbraň! Odhoď zbraň!” volá policista a následuje pět výstřelů. „Proč na mě střílíte?” ptá se krvácející Alvarez. „Měl jsi pistoli!” odvětí mu policista, který ho následně prosí, aby vydržel a neumíral, zatímco jeho kolega volá sanitku. Na dalším záběru, zřejmě z bezpečnostní kamery jednoho z domů, je vidět, že pronásledovaný mladík opravdu zbraň svíral. Jak ale upozorňují média, ani jednou ji proti policistům nenamířil. 

Smrt kvůli dopravnímu přestupku

Zatím stále není jasné, z jakého důvodu začala policie mladíka pronásledovat. Jak informovala stanice NBC, starostka městka Lori Lightfootová bez dalších podrobností zmínila „menší dopravní přestupek”. Policisté k tomu jen dodali, že se snažili Alvareze, který byl latinskoamerického původu, prý jen zastavit a promluvit si s ním. Ten jim ale začal utíkat. Policista, který Alvareze pětkrát postřelil, byl do konce vyšetřování postaven mimo službu. V takových případech se jedná o standardní postup. Jen dva dny před smrtí Alvareze chigagská policie zastřelila 13-letého kluka chlapce, když se vzdával. Starostka Lightfootová tehdy označila zákrok za „znepokojující” a volala po reformě policejních předpisů.

Zpracoval Rudolf Hruboň