Zahraniční

VIDEO: Při demonstracích v Iráku zemřelo již 100 lidí. Západ mlčí

Již 100 mrtvých a asi 4000 zraněných si vyžádaly v posledních dnech protivládní demonstrace v Iráku, uvedla v sobotu agentura AFP. Většina obětí podle agentury odvolávající se na iráckou vládní komisi pro lidská práva, pochází z řad demonstrantů.

Vláda ztratila důvěru lidí

Vláda instalovaná pod dohledem amerických vojsk po násilném odstranění a popravě bývalého prezidenta Saddáma Husajna ztratila důvěru většiny obyvatel Iráku kvůli korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům. Demonstrace se odehrávají v Bagdádu a v několika regionech na jihu země. Bezpečnostní složky proti demonstrantům použily střelné zbraně. Agentura AFP uvedla, že vojáci stříleli přímo do demonstrantů, nikoliv do vzduchu. Irácký premiér v pátek uznal požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace ale přes jeho slova neustaly, naopak zesílily.

Rozvrácená země

Infrastruktura v zemi je po ozbrojených konfliktech v minulých letech v troskách. Celá oblast blízkého Východu byla rozvrácena v důsledku vměšování západních zemí v čele s USA do vývoje v jednotlivých zemích oblasti. Události v Iráku vzbuzují pozornost v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Mnohé země oblasti nedoporučují svým občanům cesty do Iráku. Západní státy se zatím k masakrům demonstrantů nevyjádřily.

Rudolf Hruboň