Zahraniční

VIDEO: Požáry v Kalifornii se šíří

Americká Kalifornie stále bojuje s ničivými požáry, které od minulého týdne zasáhly oblasti o rozloze desítek tisíc hektarů, zničily stovky budov a přinutily k evakuaci stovky tisíc lidí. Úřady boj s ohněm zatím prohrávají.

Nejvážnější situace je na severu

Nejvážnější situace je i nadále na severu Kalifornie v oblasti Sonoma, kde už shořelo přes 30 tisíc hektarů a 190 domů. Z oblasti muselo být evakuováno na 190 tisíc lidí. Někteří se už sice mohli do svých domů vrátit, hasiči ale upozorňují, že požár mají pod kontrolou asi jen ze 30 procent. Plameny se ve čtvrtek večer objevily také u města San Bernardino, zničily zde několik domů a z oblasti vyhnaly asi tisícovku lidí.

Plameny podporuje pouštní vítr

Rychlému šíření požárů v oblasti pomáhá sucho, trvající silný vítr a extrémně nízká vlhkost vzduchu. Každoročně na přelomu podzimu a zimy zasahují jižní Kalifornii a mexický stát Baja California Norte silné a velmi suché poryvy pouštního větru nazývané Santa Ana. Požáry velmi často vznikají i kvůli popadanému elektrickému vedení. Infrastruktura ve Spojených státech zastarává a není dostatečně obnovována.

Rudolf Hruboň