Zahraniční

VIDEO: Používání dronů Ruskem na Ukrajině roste každým dnem

Používání dronů Ruskem každým dnem roste a brzy se jejich údery stanou běžnou záležitostí jako práce dělostřelectva. Tentokrát se cílem ruských bezpilotních letounů Lancet stal systém protivzdušné obrany Buk-M1 ukrajinské armády a 155mm houfnice M-777 vyrobená v USA.

ZALA Lancet je bezpilotní letoun vyvinutý ruskou společností ZALA Aero Group (součást koncernu Kalašnikov) pro ruské ozbrojené síly.

Ruský vojenský dron Lancet; Foto: UAV ZALA Aero / Wikimedia Commons

Lancet ZALA lze použít pro průzkumné i úderné mise, má maximální dolet 40 km a maximální vzletovou hmotnost (MTOW) do 12 kg. V bojovém režimu může být vyzbrojen buď vysoce výbušnými (HE) nebo HE-fragmentačními hlavicemi. Disponuje opticko-elektronickým naváděním a také TV naváděcí jednotkou, která umožňuje ovládání munice v konečné fázi letu. Dron obsahuje inteligentní, navigační a komunikační moduly. Lancet může být použit také pro boj proti nepřátelským dronům, které zasáhne uprostřed letu rychlostí až 300 km/h. Dron lze spustit pomocí katapultu z pozemních nebo námořních plošin, jako jsou hlídkové čluny třídy Raptor.

Zdroj: Wikimedia Commons

Zpracoval Rudolf Hruboň