Zahraniční

VIDEO: Polský dokument přináší svědectví o pedofilních kněžích

Půl roku po premiéře filmu Klérus, který přiblížil problém pedofilie mezi katolickými kněžími v Polsku a který vidělo už přes šest milionů lidí, měl v sobotu premiéru dokumentární snímek s podobnou tématikou nazvaný “Tylko nie mow nikomu” (Nikomu to neříkej).

Svědectví devíti obětí i některých pachatelů

Dvouhodinový dokument představuje reálné hříchy devíti kněží – pedofilů. Je složený hlavně ze svědectví jejich obětí, i když ve filmu několikrát zaznívají i hlasy pachatelů těchto trestných činů. Jako název použil autor filmu Tomasz Sekielsky větu, kterou pedofilní duchovní nejčastěji adresují sexuálně zneužitým dětem.

Církev jen předstírá řešení

„Církevní hierarchie v Polsku jen předstírá, že řeší nahromaděné problémy způsobené pedofilními kněžími. Ve skutečnosti pedofily v sutanách celé roky kryje, a když všecko praskne, přemísťuje je z jednoho konce země na druhý,“ upozornil autor dokumentárního filmu Tomasz Sekielski.

I se štábem snímek připravoval dva roky. Prostředky na něj získal z veřejné sbírky, v níž se vybralo 450 tisíc zlotých (2,7 milionu Kč). Film, který je možné si bezplatně pustit na YouTube, měl už po prvních hodinách statisíce zhlédnutí.

Rudolf Hruboň