Zahraniční

VIDEO: Policisté v USA střelili černocha do zad, vzápětí propukly nepokoje

V americkém městě Kenosha ve Wisconsinu policisté zasahující proti údajnému domácímu násilí střelili jednoho černocha několikrát do zad před očima jeho dětí. V neděli v reakci na nové rasové násilí propukly opět nepokoje.

Nejméně sedm výstřelů do zad

Incident, který policie v Kenoshe označila za „domácí spor“, se odehrál v neděli v podvečer. Neozbrojeného muže, kterého média identifikovala jako Jacoba Blakea, policisté při zásahu nejméně sedmkrát střelili do zad. Muž nyní leží ve vážném stavu v nemocnici. Do ulic takřka okamžitě vyšly stovky lidí skandujících hesla typu „nebudeme mlčet“. Úřady ve městě Kenosha v reakci na nepokoje vyhlásily zákaz vycházení a vyzvaly provozovatele obchodů a restaurací, aby zvážili, že na čas zavřou. Ve městě byly navíc rozmístěny speciální jednotky.

Policista střelil do auta, v němž seděly tři děti

Policie uvedla, že strážci zákona, kteří Blakea postřelili, vyjížděli k oznámenému domácímu násilí. Odmítla ale uvést další podrobnosti. Na internet nicméně unikly záběry, na nichž jsou vidět tři strážci zákona, jak mířili zbraní na muže, který obcházel zaparkované auto. Když otevřel dveře u místa řidiče a nahnul se dovnitř, chytil ho jeden policista za tričko a vystřelil do auta.

Podle místního tisku byli v autě tři Blakeovi synové. Z videa je patrné, že padlo nejméně sedm výstřelů, ale není jasné, kolik lidí střílelo. Zasahující policisté byli postaveni mimo službu.

Rudolf Hruboň