Zahraniční

VIDEO: Policisté při protestech v Buffalu vážně zranili 75-letého muže

Dva policisté v Buffalu v americkém státě New York byli postaveni mimo službu poté, co se ve čtvrtek na internetu objevilo video, které zachycuje, jak shodili na zem 75-letého muže. Senior skončil ve vážném stavu v nemocnici. Informovala o tom agentura Reuters (viz ZDE).

Pokračující policejní brutalita

Video v Buffalu natočil zpravodaj místní rozhlasové stanice WBFO a umístil ho na Twitter. Snímek zachycuje vysokého bělocha s šedivými vlasy, který se blíží k postupujícím těžkooděncům. Jeden policista do něj následně strčí obuškem a druhý rukou a muž spadne na záda. Poté je slyšet prasknutí a muži začne téct z rány na hlavě krev. „Video mne hluboce znepokojilo,” uvedl starosta Buffala Byron Brown. “Po dnech pokojných protestů a několika jednáních, která jsem měl s policejním vedením a zástupci veřejnosti, je tato událost deprimující,” dodal. Podle Browna je muž ve vážném, ale údajně stabilizovaném stavu v nemocnici.

Policisté zraněnému nepomohli

Na videu z Buffala je vidět, jak většina policistů dál postupuje kolem muže ležícího na zádech. Strážník, který do něj strčil obuškem, se ale nad ním začal sklánět, než mu kolega naznačil, aby šel dál. V pozadí je slyšet, jak někdo přivolává zdravotníky. Dva zdravotníci podle WBFO následně pomohli muži do sanitky. Policie poté uvedla, že senior utrpěl zranění, jelikož zakopl a spadl. Policejní komisař Byron Lockwood podle starosty Browna nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování. Protesty v USA vypukly poté, co 25. května zemřel po brutálním policejním zákroku Afroameričan George Floyd. Policista Derek Chauvin mu při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku. Nyní Chauvin čelí obvinění z vraždy.

Rudolf Hruboň