Zahraniční

VIDEO: Policista v USA, který zastřelil neozbrojeného černocha, byl obviněn z vraždy

Policista Adam Coy z Columbusu v americkém Ohiu byl obviněn z vraždy neozbrojeného černocha. Rozhodla o tom velká porota na základě vyšetřování ohijské generální prokuratury. Uvádí se to ve zprávě na serveru Novinky (viz ZDE).

Vražda neozbrojeného člověka

Coy byl společně s kolegou loni 22. prosince povolán k domu na severozápadě Columbusu kvůli rušení nočního klidu. Podle stížnosti někdo delší dobu neustále startoval a vypínal motor automobilu. Na záznamu události, který pochází z policistovy kamery, je vidět, jak Andre Hill vychází z garáže a v levé ruce drží mobilní telefon, zatímco jeho pravá ruka není vidět. Video je beze zvuku, který policista záměrně vypnul, a není tak jasné, zda zasahující policista něco přikazoval. Několik vteřin poté, co muž vyšel z garáže, začal Coy střílet. Podle agentury AP následně policisté odmítli postřelenému muži poskytnout první pomoc. Hill na místě zemřel. Posléze se ukázalo, že nebyl ozbrojený. Coy byl týden po incidentu propuštěn ze služby, u policie sloužil 19 let.

Rodina zastřeleného obvinění přivítala

Rodina zastřeleného obvinění přivítala. „Je důležité začít hnát tyto policisty k zodpovědnosti pro jejich špatná rozhodnutí a špatné činy,“ uvedl právní zástupce příbuzných oběti Michael Wright. Smrt Andreho Hilla byla jen další v řadě mnoha incidentů, při kterých v USA bělošští policisté zabili černochy. Květnová smrt George Floyda v Minneapolisu vyvolala protesty po celém světě. Rasismus a policejní brutalita vůči menšinám je ve Spojených státech stále živým problémem. Ročně jsou zavražděny policisty stovky lidí z těchto komunit. Americká společnost se dosud s tímto problémem nedokázala účinně vyrovnat. Úřady volí raději formu represe.

Zpracoval Rudolf Hruboň