Zahraniční

VIDEO: OSN obvinila chilskou policii ze závažného porušování lidských práv

Stovky demonstrantů se v pátek vydaly do ulic chilského hlavního města v reakci na zprávu OSN obviňující bezpečnostní síly ze závažného porušování lidských práv včetně mučení, sexuálního zneužívání a nadměrné síly proti demonstrantům během dvou měsíců nepokojů.

Zpráva vyzývá k dodržování lidských práv

Zpráva byla zveřejněna Úřadem Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, kterému předsedá bývalá chilská prezidentka Michelle Bacheletová, politický soupeř současného prezidenta Sebastiána Piñery. Zpráva vysokého komisaře, který vyslýchal chilské úředníky, naléhá na vládu, aby svým občanům umožnila pokojně demonstrovat, aniž by byli fyzicky poškozeni. “Existuje důvodné podezření, že … bylo spácháno velké množství závažných porušení lidských práv,” uvádí zpráva. “Většina z těch, kteří během tohoto období uplatnili právo na shromažďování, to učinili pokojným způsobem.”

Chilští policisté jsou extrémně brutální

Několik demonstrantů bylo vidět v pátek bez očí poté, co utrpěli zranění, která podle nich byla způsobena policejní brutalitou. „Čelíme skutečné zdravotní krizi. Za poslední tři týdny jsme zaznamenali nejvyšší počet případů, které se týkaly vážných očních komplikací vzniklých následkem střelby,“ řekl doktor Patricio Meza z chilské lékařské fakulty. Policisté podle něj neberou na protestující lidi ohledy a namísto těla míří přímo do obličeje. Meza uvedl, že nejméně padesát lidí bude potřebovat protetické oko. „Přijdou tak nejen o zrak, ale i o své vlastní oko,“ dodal. Průměrný věk zraněných lidí je 30 let.

Rudolf Hruboň