Reprofoto: RIA Novosti

Reprofoto: RIA Novosti

Zahraniční

VIDEO: Osádka sestřeleného ukrajinského vrtulníku děkuje Rusům za záchranu

Ukrajinští vojáci, kteří přežili pád sestřeleného vrtulníku, na kterém byla plánována evakuace velitelů neonacistického pluku Azov z Mariupolu, vyjádřila vděčnost ruským vojákům a lékařům, kteří je zachránili. Uvedla to ve svém článku agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Vděčnost zachráncům

Dva ukrajinské vrtulníky Mi -8 byly sestřeleny 5. dubna při pokusu proniknout do Mariupolu. Na palubě jednoho z vrtulníků byli palubní inženýr kapitán Dmitrij Burlakov a střelec Ivan Gavrilenko. Nyní se léčí v ruské vojenské nemocnici v Melitopolu a děkují svým zachráncům. Moc vám děkuji. Odnesli mě z vrtulníku vleže. <…> Nenechali mě zemřít, řekl Burlakov.

 

Gavrilenko také řekl slova vděčnosti. Burlakov byl v době přijetí do nemocnice ve vážném stavu, ale byla mu poskytnuta kvalifikovaná pomoc, nyní je jeho stav stabilizovaný, uvedl na videu lékař nemocnice. Pokud jde o Gavrilenka, byl diagnostikován s četnými střepinami a velkými popáleninami – na 55-60 procentech těla. “V současné době lékaři bojují o jeho život, je poskytována veškerá potřebná lékařská kvalifikovaná pomoc, jeho stav je stabilizovaný,” dodal zdravotník.

Vojenská operace na Ukrajině

24. února Rusko zahájilo speciální vojenskou operaci s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu, aby, jak vysvětlil prezident Vladimir Putin, ochránilo lidi, kteří byli osm let vystaveni zneužívání a genocidě ze strany kyjevského režimu. Jak uvedlo ministerstvo obrany, ozbrojené síly útočí pouze na vojenskou infrastrukturu a ukrajinské jednotky. Do 25. března splnily hlavní úkoly první etapy – výrazně snížily bojový potenciál Ukrajiny. Hlavním cílem vojenské operace je úplné osvobození Donbasu.

Zpracoval Rudolf Hruboň