Fakta

VIDEO: Nový rusko-český dokument Spálená srdce ukazuje zločiny nacistů

Na internetu proběhla premiéra dokumentárního filmu Spálená srdce, který je druhým ze série věnované 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Projekt iniciovalo občanské hnutí Nesmrtelný pluk v Česku a pracoval na něm česko-ruský kolektiv.

Film vypráví osudy vesnic vypálených nacisty

„V této sérii dokumentárních krátkých filmů (první díl byl věnován historii osvobození Československa) si autoři stanovili za úkol prostřednictvím osobních příběhů ukázat společný osud lidí, kteří se ocitli na územích okupovaných nacisty během 2. světové války. Druhý díl projektu vypráví o vesnicích vypálených nacisty na území Československa, Ruska a Běloruska. Cítili jsme, že lidé stále zažívají tuto bolest, stále v nich tato bolest jakoby pulzuje. Jsme vděční všem, kteří nám ochotně pomohli při natáčení filmu. Jedná se o zaměstnance filmového studia Mosfilm, televizní a rozhlasové společnosti Ranak a památníku Lidice,“ uvedla producentka projektu Renata Svobodová.

Vyprávění svědků vyvolávají stále hrůzu

V díle jsou ukázány vzpomínky lidí, kteří buď sami prožili tragédii nacisty vypálených vesnic, nebo vzpomínají na vyprávění blízkých. Názvy míst, kde se odehrály tyto tragédie, jsou všem známy. Na území bývalého SSSR je to běloruská Chatyň, kde okupanti zaživa upálili a zastřelili 157 lidí, včetně 75 dětí. Ale v Bělorusku je ještě vesnice, kde bylo 12krát více obětí. V roce 1944 ve vesnici Ola během represivní operace nacistů zemřelo 1 758 lidí, z nich 950 dětí. Vyprávění svědků i dnes po více než 75 letech vyvolávají hrůzu. Podobná tragédie propukla i v českých Lidicích. Jak to tehdy vypadalo, ve filmu odhalili ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, Starostka obce Lidice Veronika Kellerová a jeden z přeživších občanů vesnice Pavel Horešovský. Celkem na území Česka a Slovenska nacisté vypálili a zničili 40 obcí, zabili přes 340 tisíc lidí.

Nacistická vyhlazovací politika

V Sovětském svazu na dočasně okupovaných územích zemřelo přes 15 milionů civilních obyvatel, ve výsledku nacistické vyhlazovací politiky bylo zcela zničeno 1 710 měst a okolo 70 tisíc vesnic. „Je naší povinností zachovat si vzpomínky na všechna zvěrstva, které Němci a další národy během 2. světové války provedli, v první řadě právě na území SSSR. Stačí si jen vzpomenout na to, jak byly z povrchu zemského smeteny Lidice a desítky dalších obydlených oblastí na území naší země. Taktéž je naší povinností nezapomínat na utrpení lidí v koncentračních táborech. Jsem šokován pokusy přepsat dějiny a události 2. světové války. Je naší povinností nejen si vzpomínky zachovat, ale zároveň je i vytrvale předávat mladým lidem, aby v nich měli přehled a nikdy nedopustili, aby se ty strašné události zopakovaly. Musíme dosáhnout toho, aby se pravda o tom hrozném období opět vrátila do škol,“ uvedl k dokumentu senátor Jaroslav Doubrava.

Zpracoval Rudolf Hruboň