Kultura

VIDEO: Nový dokument Olivera Stonea o Ukrajině získal ocenění na italském festivalu

Ve spolupráci se slavným režisérem Oliverem Stonem natočil ukrajinsko-americký režisér Igor Lopatonok dokument o vývoji na Ukrajině v posledních 5 letech pod názvem Revealing Ukraine (Odhalení Ukrajiny).

Co se změnilo v životě Ukrajinců?

Za posledních 5 let se Ukrajina objevila v mnoha titulcích v tisku a televizních zprávách, ale co se opravdu změnilo v životě Ukrajinců? Proč na východní Ukrajině, v Donbasu, stále zuří občanská válka, i když byla uzavřena mírová dohoda o zmírnění napětí? Režisér Igor Lopatonok pokračuje ve vyšetřování probíhající ukrajinské krize po jeho předchozím filmu “Ukrajina v ohni”. Analyzuje také současné politické zákulisí krize na Ukrajině a jeho nebezpečný potenciál pro současný svět.

Rozhovory vede Oliver Stone

Stone se ujal ve filmu role moderátora, který zpovídá např. ukrajinského opozičního vůdce Viktora Medvedčuka a nebo ruského prezidenta Vladimira Putina. Obou se jich ptá na jejich názory na důvody ukrajinského konfliktu a možnosti jeho řešení. Divákům jsou osvětlovány skutečné hybné síly v pozadí událostí, které neodhalují žádná mainstreamová média. Světovou premiéru měl snímek 4. července na italském filmovém festivalu v Taormině, kde získal cenu Grand Prix; v Rusku bude mít film premiéru 19. července.

Stránky filmu: http://revealingukraine.com/

Rudolf Hruboň