Domácí

VIDEO: Novoroční projev Andreje Babiše

Český premiér Andrej Babiš vystoupil s novoročním projevem, který vysílaly hlavní televizní stanice. Ve své řeči zmiňoval zejména situaci s COVIDem-19, dopady koronavirové krize a vyhlídky očkování.

Co nám pandemie vzala

Babiš své povídání začal tím, že ještě v minulém projevu, který přednášel před rokem, netušil, co naši zemi v roce 2020 čeká. Podle jeho slov byl rok 2020 jedním z nejtěžších v historii naší země a i když to byla pořádná výzva, postavili jsme se jí dle něj čelem. „Rok 2020 zůstane zapsán v historii České republiky jako jeden z nejtěžších, které jsme prožili. Pandemie koronaviru s sebou přinesla největší krizi za posledních 30 let,“ poznamenal. Následoval shrnutím toho, co se během uplynulého roku dělo, a to od uzavírání škol až po těžké časy pro živnostníky a podnikatele. Právě pro ty poslední má on sám pochopení, jelikož sám také budoval firmu a ví tedy, co to obnáší.

Lidské životy dostaly přednost

„A dobře vím, co pro živnostníky znamenala všechna opatření, která jsme museli přijmout. Je mi to líto a omlouvám se, ale volili jsme mezi špatným a horším a v této situaci lidské zdraví a životy musely dostat přednost. Prostě ten rok byl neskutečně smutný, těžký a depresivní,“ uvedl dále předseda vlády. Zmínil také finanční ztráty státu, které mu sice bytostně vadí, ale dokáže se s tím vyrovnat. „Vím, že si to můžeme dovolit, že se to spraví a že za pár let vše doženeme,“ dodal. V souvislosti s tím také vzpomíná, že přišla řada otázek, zda vláda postupovala správně, rychle, dostatečně. „Problémy, kterým jsme jako vláda čelili, byly obrovské a netušené. Museli jsme reagovat rychle. Ano, udělali jsme i řadu chyb. Ale také jsme se poučili,“ uvedl Babiš.

Krize jako příležitost

Za tu lepší stránku koronavirové krize považuje Andrej Babiš to, že pro nás celá situace byla jakousi výzvou, kterou jsme nakonec dokázali využít. Krize je totiž příležitost. Je to výzva, jak dostat ze sebe to nejlepší. A to se také stalo. Myslím, že všichni můžeme být hrdí na to, jak jsme se této příležitosti chopili, uvedl. Podle Babiše se navíc právě v takových chvílích ukázalo, že pro naše občany těžké chvíle znamenají obrovské nesobecké nasazení, pocit sounáležitosti, vzájemné pochopení a respekt. Zmínil také solidaritu a nezištnou pomoc, kterou považuje za naši hlavní zbraň v boji proti nemoci. Vyzval také všechny, aby si vzpomněli na to, jak jsme se během první vlny dokázali semknout a táhnout za jeden provaz, i když se dnes často mluví o tom, jak je naše společnost údajně rozdělená.

Vakcína jako záblesk naděje

V neposlední řadě Babiš promluvil o tom, jak to v současnosti je a jak vypadají vyhlídky do budoucna. Je pravda, že rok 2021 začíná neutěšeně. Nákazu se zatím bohužel zkrotit nepodařilo. Já ale vidím první záblesk naděje. A tou je vakcína, uvedl. A právě očkování a nákup vakcín Babiš označil za jednu z největších výzev nového roku. V samotném závěru pak ještě všechny požádal, aby omezili kontakty s přáteli a známými, než se populace nechá proočkovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň