Nezařazené

VIDEO: Noční zákaz vycházení v Minneapolisu nepomohl, hořely auta i obchody

Demonstrace v americkém Minneapolisu kvůli smrti černocha George Floyda, který zemřel po brutálním zásahu policisty, pokračovaly celou noc, i když starosta Jacob Frey vyhlásil ve městě noční zákaz vycházení, který platil od 20 hodin (3:00 SELČ).

Hořely auta i obchody

Bylo zapáleno několik obchodů a aut. Na televizních záběrech bylo vidět, že demonstranti procházejí ulicemi Minneapolisu, ačkoli mezi 20:00 a 6:00 místního času (mezi 3:00 a 13:00 SELČ) je stanoven zákaz vycházení. Policisté nakonec proti davu zasáhli slzným plynem, gumovými projektily a ohlušujícími granáty. Zákaz vycházení má platit také následující noc. Při nočních protestech bylo nejprve zapáleno několik aut a také obchodů, v nichž se opět rabovalo. Zapáleny byl i dvě restaurace pobočka banky Wells Fargo. Situace se neuklidnila, i když byl policista Derek Chauvin, který kolenem držel při zemi George Floyda, v pátek zatčen a obviněn z vraždy.

Několik zastřelených lidí

Ve Phoenixu, Denveru, Las Vegas, Los Angeles, New Yorku i v dalších městech se v pátek večer shromáždily v ulicích tisíce demonstrantů, kteří žádali pohnání viníků ke spravedlnosti. „Bez spravedlnosti nebude klid,” skandovali demonstranti. Na jednom z transparentů stálo: Říkal, že nemůže dýchat. Spravedlnost pro George. Ve Washingtonu se demonstranti shromáždili před Bílým domem a několik se jich pokusilo překonat zátarasy. V New Yorku ničili policejní auta a zakládali ohně. V Detroitu byl během protestů zastřelen 19-letý muž. Policie před půlnocí rozehnala dva davy slzným plynem a pak zatkla sedm lidí. Už během pátku bylo zastřeleno devět lidí.

Zatčení štábu televize CNN

Policisté v Minneapolis zatkli v pátek v přímém přenosu tříčlenný štáb televize CNN včetně reportéra Omara Jimeneze, který referoval o nepokojích ve městě, jež vyvolala pondělní smrt Afroameričana George Floyda. Podle moderátorů ve studiu nedostal ani jeden člen štábu vysvětlení, proč jsou zatčeni. „Omar byl zatčen, teď zatýkají i nás. Pouze nám oznámili, že zavírají ulici,“ uvedl jeden z členů štábu stojící mimo záběr kamery. Štáb CNN byl v pátek ráno v Minneapolis zatčen za to, že vykonával svou práci. Členové štábu se navíc policii identifikovali, jejich zatčení považujeme za porušení prvního dodatku ústavy Spojených států. Úřady v Minnesotě by měly zajistit okamžité propuštění novinářů,” uvedla v oficiálním vyjádření televize CNN.

Protesty kvůli zabití George Floyda

V USA sílí protesty kvůli brutální vraždě Afroameričana George Floyda, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. Přihlížející policistu varovali, že jeho zákrok je přehnaný a že Floyd krvácí z nosu. Sám zatčený policistům říkal, že nemůže dýchat, a prosil, aby ho nezabíjeli. Krátce po převozu do nemocnice zemřel.

Rudolf Hruboň