Zahraniční

VIDEO: Noční vlci rozvinuli obří prapor vítězství na severním pólu

Členové známého ruského motorkářského klubu Noční vlci podnikli neobvyklou misi na severní pól, při které na něm rozvinuli kopii praporu vítězství ze 2.světové války o rozměrech 25×40 metrů.

Mise nebyla snadná. Přistávací dráha na arktické stanici Borneo je neustále v pohybu, protože se nachází na ledové kře. Akce byla proto odkládána už od 16. dubna.

Nakonec přišla ze stanice zpráva: “Jsme připraveni přijmout letadlo!”. Za kniplem stroje AN-74 seděl zástupce vedoucího sibiřského regionálního centra letectví Emercom Andrej Gruzdov. Přistání naslepo na ledové přistávací dráze bylo velmi obtížné, neboť dráha splývá s okolím, ale nakonec se to podařilo.

Banner vítězství v záběru členy motorkářský klub Noční vlci Igor Panin Vyacheslav Škoda foto: Vladimír VELENGURIN

Prapor vítězství rozvinuli členové motorkářského klubu Noční vlci Igor Panin a Vjačeslav Škoda. V lehkém mrazu, jen minus 15 stupňů, trvala akce asi 20 minut.

Полотнище размером 25 на 40 метров доставили на "крышу" мира сотрудники МЧС и Российского географического общества Фото: Владимир ВЕЛЕНГУРИН

Motorkářům pomáhal parašutista Valerij Tjulenin, který nedávno vyhrál pohár ozbrojených sil v seskoku padákem na přesnost přistání (konal se také na severním pólu). Prapor zabral celou šířku vzletové a přistávací dráhy!

“Prapor vítězství jsme rozvinuli na ´střeše´ planety aby jsme ukázali světu, že je nutno stále bojovat proti fašismu, který je problémem celého lidstva”, říká hrdina Ruska Vjačeslav Bocharov (získal vyznamenání za osvobození rukojmí v Beslanu). “Tímto krokem bychom chtěli připomenout světu, kdo porazil fašismus během druhé světové války, protože to v současnosti již mnozí neví. Prapor by měl sjednotit národy!”, dodal Bocharov.

Rudolf Hruboň