Zahraniční

VIDEO: Na Ukrajinu dorazila první várka americké vojenské pomoci

Podle ukrajinského ministerstva obrany dorazila na mezinárodní letiště Boryspil první várka americké vojenské pomoci. Dodávkami zbraní ukrajinské armádě se tak nadále vyostřuje Západem uměle vyvolaná krize kolem Ukrajiny.

Virtuální nebezpečí agrese

Západní státy v čele s USA rozpoutaly v uplynulých týdnech další kolo hybridní války proti Rusku, když začaly šířit neopodstatněné obviňování Kremlu z toho, že se chystá napadnout Ukrajinu. Bylo to v reakci na návrh smlouvy s USA a návrh dohody s NATO o bezpečnostních zárukách, který připravilo před koncem minulého roku Rusko. Moskva zejména požaduje, aby se západní partneři právně zaručili, že nebudou rozšiřovat NATO dále na Východ, že Ukrajina nevstoupí do bloku a že nebudou zřizovat vojenské základny v postsovětských zemích.

Rusko odmítá dezinformace

Rusko opakovaně odmítá obvinění Západu a Ukrajiny z „agresivních akcí“ s tím, že nikoho neohrožuje a na nikoho se nechystá zaútočit. Prohlášení o údajné „ruské agresi“ slouží jako záminka k rozmístění další vojenské techniky NATO v blízkosti ruských hranic. Ruské ministerstvo zahraničí již dříve poznamenalo, že prohlášení Západu o „ruské agresi“ a možnosti pomoci Kyjevu se proti ní bránit jsou směšná a nebezpečná. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko přesouvá vojáky na svém území a podle vlastního uvážení.

Zpracoval Rudolf Hruboň