Zahraniční

VIDEO: Na Rudém náměstí v Moskvě se zopakoval vojenský pochod z roku 1941

Kolem čtyř tisíc ruských vojáků ve čtvrtek 7. listopadu pochodovalo po Rudém náměstí v Moskvě na počest 78. výročí pochodu z roku 1941, který se konal v ruském hlavním městě během druhé světové války.

Pocta hrdinům boje o Moskvu

Slavnostního pochodu se zúčastnili vojáci čestné jednotky, kadeti a členové vojensko-historických společností v uniformách z doby začátku 2. světové války. Po Rudém náměstí projela také historická vojenská technika. Celkem bylo představeno 40 bojových vozidel. Nejvýznamnější události obrany hlavního města byly předvedeny ve zdramatizované části pochodu. Na hlavním náměstí Ruska se shromáždily skupiny s bojovými prapory jednotek, které se zúčastnily bitvy před Moskvou. Mezi hosty pochodu byli účastníci druhé světové války, veteráni vojenské služby a také účastníci vojenské přehlídky z roku 1941.

Průvod 7. listopadu roku 1941

7. listopadu roku 1941 pod vedením generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu Josifa Stalina byla organizována vojenská přehlídka na oslavu revoluce roku 1917. Tehdy Rudým náměstí prošlo více než 28 tisíc lidí. Informace o průvodu držel Sovětský svaz v tajnosti, protože německá armáda byla jen pár kilometrů od hlavního města. Po pochodu Rudým náměstím se vojáci vydali přímo na bojovou frontu, kde se zúčastnili řady bitev.

Rudolf Hruboň