Zahraniční

VIDEO: Na řeckém ostrově Lesbos pokračují protesty proti imigrantům

Stovky rozhněvaných Řeků se ve středu v noci střetly s policií na ostrově Lesbos při protestech proti plánům na vybudování nového střediska pro zadržování nelegálních migrantů na ostrově. Mnozí z demonstrujících byli zraněni.

Plány vlády na nové uprchlické tábory

Řecká vláda plánuje vybudovat nové tábory pro uprchlíky v reakci na přeplnění stávajících táborů na Lesbosu a na čtyřech sousedních ostrovech Samos, Chios, Leros a Kos. Místní obyvatelé byli rozzuřeni těmito zprávami a použili kameny, hole a oheň k vyjádření svého hněvu. Řecká policie ve středu večer proti demonstrantům použila slzný plyn a gumové projektily, když nepokoje vstoupily do třetí po sobě jdoucí noci. Demonstranti se zaměřili na několik míst, včetně vojenského tábora poblíž vesnice Pagani na Lesbosu, kde jsou ubytováni policisté vyslaní na Lesbos.

Řecké ostrovy jsou vstupní bránou do EU

Dalšími místy protestů byly lokality určené na výstavbu nových zařízení pro umístění imigrantů na Lesbosu a přístavu Chios, přes které byli policisté přepravováni z kontinentu. Lesbos a jeho sousední ostrovy jsou hlavním vstupním bodem pro nelegální uprchlíky, kteří se pokoušejí dostat do Evropy přes Středozemní moře. V loňském roce bylo zaregistrováno přes 74 000 nových příchozích, což eskalovalo již tak závažný problém s přeplněním řeckých uprchlických táborů.

Rudolf Hruboň