Zahraniční

VIDEO: Na Marsu přistál čínský modul s vozítkem

Čínský vesmírný modul úspěšně přistál na planetě Mars. Oznámila to v sobotu státní agentura Nová Čína s odvoláním na čínský národní vesmírný úřad CNSA. Modul obsahuje robotické vozítko, které by mělo zkoumat povrch planety.

Druzí na světě

Čína jako druhý stát světa po USA úspěšně přistála na planetě Mars. Zvládla to přitom na první pokus. Čína poprvé zanechala stopu na Marsu,” uvedla agentura Nová Čína. Přistání na Marsu označila za důležitý krok v čínském vesmírném programu. Robotické vozítko váží zhruba 240 kilogramů. Má šest kol a čtyři sluneční kolektory. Po povrchu Marsu se může pohybovat rychlostí 200 metrů za hodinu, napsala agentura DPA.

Na první pokus

Číně se tak podařilo přistát hned poté, co se vůbec poprvé dostala k Marsu. Celé přistání trvalo více než pět hodin počínaje brzdícím manévrem, vypuštěním padáku a samotným přistáním konče v oblasti označované jako planina Utopia (Utopia Planitia). Podle plánů zůstane rover v landeru a několik dní bude provádět diagnostické testy, než vyrazí na povrch Marsu. Poté se z něj vysune rampa, po níž samotný rover sjede a rozvine své čtyři solární panely.

Zpracoval Rudolf Hruboň