Zahraniční

VIDEO: Na Donbasu začala evakuace žen a dětí. Očekává se brzký útok Ukrajiny

V očekávání brzkého útoku ukrajinské armády na východ země ovládaný povstalci začala dnes z Donbasu evakuace žen a dětí. Mezitím došlo u úřadu vlády Doněcké lidové republiky v Doněcku k výbuchu automobilu.

Sirény zahájily evakuaci

Dnes se rozezněly v Doněcku, metropoli Doněcké lidové republiky (DLR), sirény, které oznamovaly začátek evakuace žen a dětí do Ruska. Do ruské Rostovské oblasti se nyní evakuuje 600 dětí, oznámil ruský poslanec Viktor Vodolackij. Jedná se především o děti z dětských domovů a internátů. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi pro mimořádné události, aby zajistil přístřeší a další pomoc pro evakuované obyvatele DLR a LLR. Ozbrojené síly DLR se mezitím připravují na brzký útok ukrajinské armády.

Ukrajinští vojáci se pokusili překročit linii dotyku

Oznámil to lídr DLR Denis Pušilin. Podle něj se jednalo o ukrajinskou diverzní skupinu. Mezitím došlo v Doněcku k teroristickému útoku, když byl odpálen automobil patřící náčelníkovi lidových milic DLR Siněnkovi.

Výbuch automobilu v Doněcku; Foto: Sputnik

Naštěstí nebyl při tomto útoku nikdo zraněn a došlo pouze k materiálním škodám. Pušilin označil výbuch za sabotáž a přípravu k ofenzívě ze strany Ukrajiny. Pušilin se domnívá, že diverzanty vycvičili zahraniční instruktoři. Ozbrojeným silám DLR se podařilo průniku zabránit.

Zpracoval Rudolf Hruboň