Zahraniční

VIDEO: Muskově firmě nevyšel ani čtvrtý test prototypu rakety Starship

Ani čtvrtý výškový zkušební let prototypu rakety Starship, která má v budoucnu dopravovat náklad i lidi na Měsíc či Mars, se společnosti SpaceX zcela nevydařil. Nepilotovaný prototyp sice v úterý vystoupal do plánované výšky 10 kilometrů, ale při sestupu k přistání se opět rozpadl.

Havárie během přistání

Test bylo možné sledovat v přímém přenosu na internetu, ale vzhledem k husté mlze nebylo vidět, co se přesně stalo. Záběry z jiných kamer ale ukázaly odlétající trosky stroje a bylo slyšet i výbuchy, upozornila agentura AP. „Krátce po zažehnutí (motorů) k přistání se stalo něco zásadního. Měli bychom zjistit, co to bylo, jakmile budeme moci prozkoumat trosky,” napsal ten den na Twitteru zakladatel a šéf společnosti SpaceX Elon Musk. Podle něj zřejmě měl při stoupání problémy druhý motor, který neměl potřebný tlak při zažehnutí během sestupu. Úlomky kosmické lodi byly nalezeny rozptýleny dokonce až osm kilometrů od místa plánovaného přistání, doplnila agentura Reuters.

Přistávání je problém

Nynější nezdar následoval po třech předchozích zkušebních letech, které sice měly správný průběh, ale skončily s problémy při přistání. Ve dvou případech prototypy SN8 a SN9, které se testovaly v prosinci a v únoru, explodovaly při dosednutí. Úspěšný let i s přistáním absolvoval 4. března prototyp SN10, jenže zakrátko po dosednutí rovněž vybuchl a také došlo k jeho zničení. Starship je druhým stupněm vyvíjeného celkem 120 metrů vysokého raketového dopravního systému, který má být podle SpaceX schopný dopravovat do vesmíru více než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách na Mars.

Zpracoval Rudolf Hruboň