Zahraniční

VIDEO: Motor americké rakety pro let na Měsíc při testu selhal

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Jeho motory běžely jen něco málo přes minutu.

Motory měly běžet osm minut

Původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat délku letu rakety na oběžnou dráhu. Test motorů se uskutečnil ve Stennisově vesmírném středisku v sobotu vpodvečer místního času (v sobotu před půlnocí SEČ). Motory RS-25 vyvinuté ve spolupráci se společností Boeing se podařilo zažehnout a pak běžely jen minutu a 15 vteřin, než je systém kvůli zatím neupřesněné chybě zase vypnul. Za tu dobu motory spotřebovaly přes 2,5 milionu litrů paliva. „Důvodem chybového hlášení mohl být jakýkoli parametr, který se při chodu motoru odchýlil,” podotkl šéf projektu raket SLS John Honeycutt.

Zpoždění a nedostatek financí

Raketa SLS je klíčovou součástí nového amerického programu výzkumu Měsíce, který nese název Artemis. Vývoj nové rakety SLS má nyní tříleté zpoždění. Oproti původnímu harmonogramu byl rozpočet překročen o tři miliardy dolarů, upozornila agentura Reuters. Kritici se snaží NASA přesvědčit, že by měla dát přednost službám komerčních společností jako SpaceX či United Launch Alliance, které jsou mnohem levnější. Jeden start SLS má totiž stát zhruba jednu miliardu dolarů (22 miliard Kč), zatímco start o něco méně výkonné rakety Falcon Heavy stojí kolem 90 milionů dolarů (dvě miliardy Kč).

Zpracoval Rudolf Hruboň