V americkém městě Minneapolis sílí protesty občanů proti smrti Afroameričana George Floyda, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. Na pomoc k obnovení pořádku byla již povolána i Národní garda.
Nezabíjejte mě, prosil zatčený
Rabování, vandalismus, značné škody na majetku i útoky na policisty. Tak vypadá situace v americkém městě Minneapolis, kde se lidé bouří kvůli smrti černocha George Floyda. Uvedla to agentura Reuters. Demonstranty vyhnal do ulic pondělní incident, kdy policisté vyrazili zatknout muže, který se v samoobsluze prokázal padělaným dokumentem totožnosti. Hlídka Floyda našla opilého v jeho autě. Podle policistů se údajně fyzicky bránil zatčení. Na videu zasahující policista klečí podezřelému několik minut na krku. Přihlížející policistu varovali, že jeho zákrok je přehnaný a že Floyd krvácí z nosu. Sám zatčený policistům říkal, že nemůže dýchat, a prosil, aby ho nezabíjeli. Krátce po převozu do nemocnice zemřel.
Vedení minneapoliské policie hned druhý den propustilo čtveřici příslušníků sboru, kteří byli do incidentu zapleteni. Starosta Jacob Frey se na Facebooku omluvil místní černošské komunitě se slovy, že „být černochem v USA by nemělo být rozsudkem smrti“. Prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že smrt Floyda již vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
Demonstrace sílí
Stovky demonstrantů se zakrytými tvářemi zaplnily ve středu večer ulici u policejní stanice, poblíž které přišel asi čtyřicetiletý černoch o život. Demonstranti také zapálili několik podniků, například fastfood Wendy’s, firmu Dollar General a několik obchodů s autodíly. „Současnou situaci vyprovokovala sama policie a musí to pochopit,“ řekl pro CBS jeden z demonstrantů. Ti teď na strážce zákona útočí kameny nebo slzným sprejem. Středeční protest vyvrcholil ve chvíli, kdy se několikatisícový dav shromáždil před provizorními bariérami před policejní stanicí a alespoň slovně útočil na přítomné policisty a posmíval se jim. Ve čtvrtek se protesty rozšířily, začalo rabování a pro obnovu veřejného pořádku bylo dokonce nutno povolat Národní gardu.
Policisté začali zatýkat novináře
Policisté v Minneapolis zatkli v pátek v přímém přenosu tříčlenný štáb televize CNN včetně reportéra Omara Jimeneze, který referoval o nepokojích ve městě, jež vyvolala pondělní smrt Afroameričana George Floyda. Štáb byl zatčen přestože uposlechl všechny příkazy hlídky a prokázal se i novinářskými průkazy.
V průběhu vstupu CNN je patrné, že policisté zatkli jednu osobu, která proběhla před televizním štábem a nebyla jeho součástí. Poté hlídka přistoupila k televiznímu štábu. Jimenez pokračoval v živém vstupu a policii se prokázal novinářským průkazem. „Dejte nám vědět, postavíme se, kamkoli budete potřebovat,“ řekl hlídce. Policisté přesto reportérovi nasadili pouta a odvlekli ho mimo záběr kamer. Později se vrátili pro zbytek štábu, který byl také zatčen. Podle moderátorů ve studiu nedostal ani jeden člen štábu vysvětlení, proč jsou zatčeni. „Omar byl zatčen, teď zatýkají i nás. Pouze nám oznámili, že zavírají ulici,“ uvedl jeden z členů štábu stojící mimo záběr kamery. „Štáb CNN byl v pátek ráno v Minneapolis zatčen za to, že vykonával svou práci. Členové štábu se navíc policii identifikovali, jejich zatčení považujeme za porušení prvního dodatku ústavy Spojených států. Úřady v Minnesotě by měly zajistit okamžité propuštění novinářů,” uvedla v oficiálním vyjádření televize CNN.
Rudolf Hruboň