Domácí

VIDEO: Mimořádný projev předsedy vlády Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pondělí večer s televizním projevem, ve kterém občany vyzval, aby lidé dbali na nošení roušek a dodržování dalších nařízení proti šíření koronaviru. Přiznal zároveň, že vývoj epidemie v Česku na jaře ho ukolébal, a uvedl, že tuto chybu už nechce opakovat.

Epidemie je zpět

„Epidemie je zpět. Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou. V posledních dnech nám byly předložené scénáře vývoje, které mě značně znepokojily,“ řekl Babiš na úvod. Znovu ocenil způsob zvládnutí krize na jaře a připomněl v této souvislosti i zrušení povinnosti nosit roušky od 1. července. „Tehdy jsme těch opatření měli všichni až po krk, všichni jsme se chtěli volně nadechnout a užít si léto, jak jsme zvyklí. Bylo to poté, co jsme zarazili šíření nemoci jako jedni z prvních v Evropě. Měli jsme jen minimum mrtvých, což nás tehdy možná ukolébalo v představě, že to s tím virem není tak zlé. I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat,“ uvedl předseda vlády.

Rozdělená společnost

Podle něj je společnost v přístupu k nákaze rozdělená – jedni nosí roušky a podporují všechna opatření, jiní zase považují virus za obyčejnou chřipku. „Můžu to chápat u mladší generace, protože tam nakažení většinou ani nevykazují příznaky a po karanténě se vrací zpět do normálního života. Ale pro starší lidi, kteří navíc mohou mít zdravotní komplikace, jako například vysoký tlak, plicní či srdeční onemocnění nebo cukrovku, je koronavirus vážné ohrožení. Právě starší a nemocné lidi musíme ochránit,“ řekl.

Pochybné protesty 

Andrej Babiš se vymezil proti tomu, že by někdo mohl nenošením roušek protestovat proti vládě, a apeloval, aby lidé opatření dodržovali kvůli blízkým, kamarádům a známým. „Nikdo nechce nikoho z plezíru omezovat. Rouška neohrožuje svobodu a demokracii. Ale její nenošení ohrožuje životy. Sám jsem viděl případy, hlavně v Praze, kdy lidi nerespektovali ani ty úplně základní pokyny. Nošení roušky není o svobodě jednotlivce, ale o osobním pohodlí. Ano, je to otravné a ne moc příjemné – ale zachraňuje to naše životy. A já jako předseda vlády prostě nechci dopustit, abychom měli miliony nakažených a tisíce mrtvých,“ podotkl.

Pojďte nám pomoci

Mezi úkoly, které je nyní třeba udělat, zmínil Andrej Babiš třeba zajištění dostatečného počtu odběrných míst a kapacity laboratoří, spuštění systému sebereportování, zajištění dostatečné kapacity lůžek pro pacienty s COVIDem či ochranu zdravotnického personálu. „Nechceme zavírat ekonomiku a ohrozit zaměstnanost. Stejně jako vy to chceme zvládnout jen s opatřeními, která náš život omezí co možná nejméně. Pojďte nám s tím prosím pomoct,“ dodal. Babiš v souvislosti s epidemií koronaviru v televizi se svým projevem vystoupil letos už dvakrát, a to během jarní fáze epidemie. V březnu při zavádění tvrdých bezpečnostních opatření, v dubnu pak kromě hájení projektu chytré karantény také apeloval na občany, aby se chovali zodpovědně, byli ohleduplní ke svému okolí a dodržovali nařízená protiepidemiologická opatření.

Rudolf Hruboň