Domácí

VIDEO: Mimořádný projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly [plné znění]

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve svém úterním projevu apeloval na Čechy, aby mu pomohli zvládnout epidemii koronaviru, která se v Česku nevyvíjí příznivě. Prostřednictvím televizních obrazovek poprosil lidi, aby mu pomohli virus porazit.

Zapojit se musí každý

„Bez každého z vás, bez vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají svůj smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme. Prosím, pomozte mi v mé práci. Týká se to nás všech,“ apeloval z televizní obrazovky na Čechy ministr. „Je přirozené, že nutně musel vzniknout celospolečenský dojem velké frustrace a zklamání, že Prymula opět něco utahuje, přikazuje, zakazuje. Že vláda jedná zmatečně, nerozhodně, nepřesvědčivě. I já jsem jen člověk a umím se do těchto pocitů vžít,“ prohlásil Prymula s tím, že přijímá zodpovědnost a udělá maximum pro to, aby zabránil explozivnímu šíření viru v populaci.

Čekají nás neveselé týdny

Situace v Česku, i co do počtu nárůstů, je tak v současnosti jedna z nejhorších na světě. „V následujících týdnech dojde k výraznému nárůstu hospitalizací, těžkých případů průběhu nemoci, a nárůst jednotlivých úmrtí je takřka jistý. Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny,“ přednesl ministr s odkazem na modely vývoje. Každý podle něj může svou disciplínou přispět ke zvládnutí pandemie a zpomalení šíření viru ve společnosti. V opačném případě se bude situace zhoršovat a nad pandemií nezvítězíme. „Nechceme zavřít celou zemi tak, jako na jaře. Nechceme lockdown, mým primárním cílem je se tomu stavu vyhnout a nezavírat obchody a služby,“ řekl Prymula.

Uvolnění až to bude možné

Od středy se dle rozhodnutí vlády zavřou do 3. listopadu restaurační zařízení, všechny stupně škol s výjimkou těch mateřských či se omezí shromažďování lidí na maximálně šest osob. Zakázané jsou i volnočasové aktivity jako divadla, kina, muzea a zavřené jsou posilovny i další sportoviště. To u veřejnosti vyvolalo vlnu nevole a kritiky vlády. Prymula občanům přislíbil, že bude neustále sledovat dopady těchto opatření a vyhodnocovat jejich nutnost a funkčnost proti šíření viru ve společnosti. „Pokud to situace bude umožňovat, budeme opatření, která nebudou nutná, okamžitě uvolňovat,“ slíbil ministr s tím, že rozvolňování se bude odvíjet mimo jiné i od snížení reprodukčního čísla. To se nyní pohybuje okolo hodnoty 1,5 a vláda jej potřebuje dostat na číslo 0,8. Bez ohledu na vývoj se s jistotou ale podle Prymuly otevřou od 2. listopadu 1. stupně základních škol.

Zpracoval Rudolf Hruboň