Zahraniční

VIDEO: Matka s dítětem na poslední chvíli utekla z hořícího elektromobilu VW

Nedávný požár elektromobilu VW ID.3 v Nizozemí znepokojil jak uživatele těchto automobilů, tak samotnou automobilku. Jedná se o ojedinělý incident a nebo o závažnější problém, kladou si otázky nizozemští politici.

Požár po nabíjení

Elektromobil Volkswagenu totiž vzplál poté, co jej jeho majitelka nabíjela přes noc u pouličního stojanu. Ráno přišla k vozu, do kterého usadila své tříleté dítě, a poté vyndala kabel. Právě to odstartovalo požár, který zachvátil celé auto během pouhých 20 sekund. Svědci pak napočítali minimálně pět výbuchů, kdy po každém se plameny ještě rozšířily. Naštěstí matka stihla dítě včas vyndat, a to bez zranění. Z ID.3 ale nezbylo nic, jak je vidět na videu a poškození se nevyhnulo ani vedle stojícímu Nissanu Leaf.

Elektromobil Volkswagen ID.3; Foto: Carstenhag / Wikimedia Commons

Politici bijí na poplach

Nizozemští politici tak hned začali volat po větším dohledu a snaze požárům elektrických aut zabránit. Zatím jde o první a jediný případ, ze kterého není ještě možné vyvozovat nějaké závěry. Příčina vzniku požáru zatím není známa a Volkswagen celou věc prozatím odmítá komentovat. Pro jeho vlastní dobro lze přitom jen doufat, že šlo o vadu na konkrétním kuse a nikoli třeba problém s konstrukcí baterií. Jen v Evropě bylo totiž za letošní první půlrok prodáno 31 514 exemplářů tohoto vozu.

Zpracoval Rudolf Hruboň