Zahraniční

VIDEO: Lodi Starship, se kterou chce Musk kolonizovat Mars, vybuchla nádrž

Prototypu vyvíjené kosmické lodě Starship, se kterou chce americká soukromá společnost SpaceX kolonizovat Mars, při tlakové zkoušce vybuchla nádrž. Prototyp označený jako Mk1 bude muset být z dalšího testování vyřazen.

Letové testy se již neuskuteční

Zkouška se konala ve středu na kosmodromu Boca Chica na jihu Texasu u hranic s Mexikem. Na zveřejněných záběrech je patrné, jak odletí víko nádrže. Předpokládalo se, že SpaceX během několika týdnů přikročí s Mk1 k letovým testům, což se nakonec nestane. Musk ke středeční zkoušce uvedl, že cílem bylo natlakovat systémy prototypu na maximum, konkrétní hodnoty ale neuvedl. Zda takovéto překročení provozních hodnot bylo cílené, jasné není.

Sny o letech k Marsu

Loď Starship, která by měla být podle SpaceX schopna transportovat údajně až sto lidí, je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor. Druhý stupeň má mít šest motorů a má být schopen letů nezávisle na prvním stupni. První operační lety Starshipu by SpaceX rád uskutečnil již v roce 2021, což je ale dle stádia testů podle odborníků nereálné.

Rudolf Hruboň