Zahraniční

VIDEO: Lesní požáry sužují Austrálii

Australské východní pobřeží sužují velké lesní požáry. Tyto oblasti čelí nebývalé hrozbě, protože v pobřežním Novém Jižním Walesu (NJW) a Queenslandu hoří na více než 100 místech. Nejhorší situace je ve státě NJW, kde podle zpráv hasičů shořelo do sobotního rána téměř 150 domů. Potvrzeny jsou i tři oběti na životech a desítky zraněných.

Tisíce lidí byly donuceny narychlo upustit své domovy, záchranáři hlásí velké škody na majetku, včetně škol, úřadů a dalších míst. Dvě oběti pocházejí z oblasti Glen Innes, zhruba 550 km severně od Sydney. Třetí byla nalezena v požárem poničeném domě v oblasti Taree. Požáry a boj s nimi hasičům komplikuje silný vítr a vysoké teploty kolem 35 stupňů. Komunity na středním a severním pobřeží NJW bojují s nejhoršími podmínkami, které vyvolaly oranžově-červenou záři nad městem Port Macquarie ohroženým ohněm.

Jen v oblasti NJW je do boje s ohněm zapojeno přes 1000 hasičů, pomáhá jim speciální letadlo. Podle meteorologů za požáry stojí výjimečně teplá a suchá zima. „Počasí pro nadcházející měsíce hlásí nadprůměrné teploty a minimální srážky,” potvrdil pro agenturu Reuters vedoucí místních hasičů Shane Fitzsimmons. Také dodal, že mnoho lidí je stále uvězněných ve svých domovech a hasiči se k nim nemohou dostat, uvádí BBC.

Rudolf Hruboň