Kultura

VIDEO: Legendární skupina ABBA se dala opět dohromady a vydá nové album

Členové legendární švédské skupiny ABBA ohlásili ve čtvrtek, že vydají v listopadu nové album a že na příští rok chystají digitální vystoupení. Zároveň kapela zveřejnila k poslechu dvě nové písně.

Skupina již avizovala překvapení

Spekulovalo se o nové písni, filmu i o živém vystoupení. „Nahráli jsme nové album,” uvedli ve čtvrtek 76-letý Björn Ulvaeus a 74-letý Benny Andersson. Album s názvem Voyage by mělo vyjít 5. listopadu. Skupina zveřejnila dvě písně – I Still Have Faith In You a Don´t Shut me Down. V květnu příštího roku bude následovat série koncertů, na kterých však členové kapely vystoupí pouze virtuálně jako hologramy, či přesněji digitální obrazy „abbatary”. Aby takto mohlo popové kvarteto vystupovat, museli jeho členové pět týdnů každou píseň zpívat před 160 kamerami, které zachytily každý pohyb. Kapela přitom spolupracovala se společností Industrial Light & Magic režiséra George Lucase. „Jediný velký problém představovalo to, že jsme si museli oholit vousy,” podotkl s úsměvem Ulvaeus v Londýně.

Obal nového alba Voyage; Foto: Twitter

Hudební legenda minulého století

„Na jaře 1982 jsme si dali pauzu a teď jsme se rozhodli, že je na čase ji ukončit,” uvedla ABBA v prohlášení. „Říká se, že čekat víc než 40 let mezi deskami je neuváženost, takže jsme nahráli pokračování k The Visitors,” dodala skupina. Právě album The Visitors z roku 1981 bylo dosud posledním z repertoáru švédské čtveřice. Už tři roky kolovala informace, že členové skupiny pracují na nových skladbách. Písně ale nikdo neslyšel. Původně se psalo o premiéře jisté novinky už v prosinci 2020, k čemuž nedošlo. Skupinu založili počátkem 70. let Ulvaeus a Andersson se svými tehdejšími partnerkami Agnethou Fältskogovou a Anni-Fridou Lyngstadovou. Během následujícího desetiletí se z ní stal fenomén, který pravidelně bodoval v hudebních žebříčcích řady zemí.

Zpracoval Rudolf Hruboň