Zahraniční

VIDEO: Kyjev zasáhly ruské rakety

Dvě ruské střely Kalibr zasáhly ve čtvrtek večer širší centrum Kyjeva. Informaci ukrajinských médií potvrdil ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Jedná se patrně o ruskou odpověď na stále častější ukrajinské útoky na ruské území.

Důrazné varování

Dvě mohutné exploze se ozvaly ve čtvrtek večer, první informace o nich přinesla ukrajinská média kolem osmé hodiny tamního času. Původně nebylo jasné, zda střely skutečně zasáhly město, nebo je ještě ve vzduchu zničila protiletadlová obrana. Kuleba však později na svém Twitteru přiznal, že šlo o zásah dvěma raketami Kalibr s plochou dráhou letu. Kromě útoku přímo dovnitř města večer Rusové také ostřelovali jeho bezprostřední okolí. Podle The Kyiv Independent tři střely zasáhly blíže neurčenou vojenskou infrastrukturu města Fastiv v Kyjevské oblasti.

Střely Kalibr

Kalibr je systém ruských střel s plochou dráhou letu, které existují ve verzích pro odpalování z válečných lodí, ponorek a letadel. Podle varianty střely může být systém použit k ničení pozemních cílů, hladinových lodí, či ponorek. Některé verze střel mají druhý pohonný stupeň, který iniciuje nadzvukový sprint v konečném přiblížení k cíli, čímž zkracuje dobu, kterou mají obranné systémy na reakci, zatímco podzvukové verze mají větší dosah než nadzvukové varianty.

Zpracoval Rudolf Hruboň