Ukrajinské úřady vyzývají obyvatele hlavního města Kyjeva, aby nechali zavřené dveře a okna, protože město zahalil kouř z požárů. Podle žebříčku organizace IQAir je Kyjev momentálně nejznečištěnějším velkoměstem na planetě. Radiace ale prý údajně nehrozí.
Starosta se snaží uklidnit veřejnost
Ukrajinské hydrometeorologické centrum vydalo prohlášení na základě zpráv, že kouř pochází z lesních požárů, které zuřily v oblasti kolem bývalé jaderné elektrárny v Černobylu. “Důvodem zhoršení viditelnosti v hlavním městě byla prachová bouře a pohyb vzduchových hmot a spalin z požárů v regionu Žitomyr,” tvrdí se v prohlášení. Kyjevský starosta Vitalij Kličko také naléhal na občany, aby zůstali v klidu a na Facebooku uvedl, že „v Kyjevě je pouze znečištění kouřem a prachem, žádná radiace“. Ukrajinská státní pohotovostní služba začátkem tohoto týdne uvedla, že lesní požáry v zóně kolem bývalé jaderné elektrárny v Černobylu byly údajně uhašeny.
Spálené lesy kolem Černobylu tlejí
Smogovou situaci způsobily požáry u Černobylu, v okolí ruin tamní jaderné elektrárny. Podle aktuálních informací tam požáry skončily, ale lesy dál tlejí. V uzavřené oblasti kolem někdejší černobylské elektrárny pracuje podle ukrajinských úřadů asi 1100 hasičů. Požár, který vypukl před necelými dvěma týdny, podle oficiálních údajů zachvátil přibližně 11 500 hektarů země, podle organizace Greenpeace je zasažená plocha ale čtyřikrát větší. Plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru z dubna 1986, po níž se mraky jaderného materiálu dostaly nad celou Evropu.
Rudolf Hruboň