Zahraniční

VIDEO: Kvůli výbuchu v texaské chemičce evakuovali 60 tisíc lidí

Dvě středeční mohutné exploze v chemičce v texaském městě Port Neches si vynutily evakuaci 60 000 lidí, uvedla stanice CBS. Výbuchy v chemičce, při nichž vyletěla do vzduchu i velká zpracovatelská věž, si vyžádaly už nejméně tři zraněné.

Mračna toxického kouře

První exploze ve středu v jednu ráno vyrazila okna a dveře u domů v okolí. Cítit byla až na vzdálenost 50 kilometrů. Z továrny se za svítání valila mračna toxického kouře, který byl vidět na míle daleko. „Celý dům se otřásl. Bylo to jako malé zemětřesení,“ řekla jedna z místních obyvatelek. Odpoledne následoval další mohutný výbuch, kvůli němuž vydaly úřady evakuační příkaz pro všechny obyvatele v okolí chemičky v okruhu 7,5 km. Soudce v okrese Jefferson Jeff Branick řekl, že během dne otřáslo chemičkou mnoho dalších menších explozí: „Zatím není jasné, kdy bude evakuační příkaz zrušen.”

Obcházení bezpečnostních předpisů

Exploze poničila nejméně tři velké zásobníky chemikálií. Zástupce chemické firmy TPC Troy Monk, který má mít na starosti zdraví a bezpečnost, uvedl, že údajně žádný zaměstnanec není nezvěstný. Tři lidi – dva zaměstnanci a jeden pracovník najaté firmy – byli zraněni. V továrně je několik druhů chemikálií, především hořlavý butadien, který se používá třeba při výrobě syntetického kaučuku použitého v pneumatikách i v dalších plastech. Butadien je karcinogenní a při dlouhodobém působení vede ke kardiovaskulárním a neuropatickým poruchám. Chemické firmy v USA často zanedbávají bezpečnostní předpisy, jejichž dodržování vyžaduje velké investice.

Rudolf Hruboň