Zahraniční

VIDEO: Krvavé potlačení protestů ve Francii, Západ mlčí

Včera se konaly ve Francii nejmasovější protesty proti prezidentovi a vládě za posledních 50 let. Po celé zemi protestovalo nejméně 136 tisíc lidí, zadrženo bylo rekordních 1.723 demonstrantů. Stovky lidí byly zraněny. Zásah ozbrojených složek byl velmi brutální, jak ukazují záběry.

Rozbuškou nespokojenosti daně na paliva

Již několik týdnů trvající nepokoje odstartoval záměr vlády zvýšit od Nového roku extrémně daň na paliva, která do svých aut používá naprostá většina Francouzů. V napjaté sociální situaci, kdy se prezidentu Emmanuelovi Macronovi nedaří dostat zemi z ekonomických problémů a kdy přetrvává vysoká nezaměstnanost hlavně mladých lidí to však byla jen rozbuška, která dala průchod obecné nespokojenosti Francouzů s vedením jejich země. Přestože zavedení nových daní bylo posunuto (ne ale zrušeno), nespokojenost Francouzů pokračuje a nyní již požadují Macronovo odstoupení.

Macron se nezajímá o problémy obyčejných Francouzů

Od prvotního nadšení po jeho zvolení v minulém roce mnoho voličů procitlo do neveselé skutečnosti, ve které se ukázal Macron jako politicky nezkušený lobista bohatých vrstev francouzské společnosti na úkor střední třídy a chudých vrstev. Macron se prezentuje jako “manekýn” libující si v utrácení peněz daňových poplatníků za zvyšování jeho luxusu v prezidentské funkci. Jeho pohrdání spoluobčany se ukazuje i nyní během opakovaných protestů, kdy nevystoupil s žádným významným projevem či prohlášením, ve kterém by se k situaci ve francouzské společnosti nějak vyjádřil či přijal k protestům nějaké zásadní stanovisko. Raději prezentuje spřáteleným novinářům své plány na drahé rekonstrukce prezidentského paláce (viz ZDE). 

Západ k demonstracím ve Francii mlčí

Krvavě potlačované protesty, které stály už nejméně 4 lidské životy, mají však také mezinárodně politický rozměr. K dění ve Francii se prozatím nevyjádřil žádný politik z tzv. západních demokracií. Přes vysokou brutalitu zásahů, oběti na lidských životech, spoustě zraněných a zatčených. Žádná kritika porušování lidských a občanských práv Francouzů, žádné výzvy prezidenta Macrona k odstoupení, žádné hrozby sankcí.

Zde se přímo nabízí srovnání s přístupem těchto “ochránců lidských práv” ze západních zemí k podobným protestům v jiných zemích, jako je např. Rusko nebo Čína. Pokud by se v těchto zemích konaly podobné demonstrace, už bychom byli svědky “stěžovacích orgií”, předvolávání velvyslanců, zavádění sankcí, snah o projednávání v OSN apod.. Opětovná ukázka západního pokrytectví a schizofrenie v přístupu ke stejným událostem ve “spřátelených” zemích a u “nepřátel”. 

-rh-