“Jsem v pořádku a nikdo si nemusí dělat žádné starosti”, sdělila agentuře DPA německá kancléřka Angela Merkelová. Reagovala tak na třes, který ji postihl během tří týdnů už potřetí. Stalo se to během přijetí finského prezidenta v Berlíně, když se odehrávaly vojenské pocty a hrály hymny obou zemí.
Indispozice je prý “v hlavě”
„Jsem v pořádku. Jak jsem už jednou řekla, postihla mě indispozice podobná té, kterou jsem zažila během vojenských poct s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zdá se, že to trvalo o něco déle. Jsem v pořádku,“ řekla Merkelová podle serveru týdeníku Focus. Deníky Stuttgarter Zeitung a Stuttgarter Nachrichten s odkazem na informace z vládních kruhů napsaly, že v případě kancléřky nejde o zdravotní problém, ale její indispozice má být „v hlavě“. K nynějšímu třesu podle jejich názoru vedly vzpomínky na předchozí problémy.
Příčiny třesu nejsou údajně známé
Server týdeníku Focus oslovil po druhé příhodě některé odborníky s otázkou na možné příčiny třesu. Praktický lékař a předseda sdružení bavorských praktických lékařů Jacob Berger tehdy uvedl, že není důvod k nějakému „poplachu“, ale doporučil šéfce německé vlády, aby absolvovala důkladnou prohlídku a zvolnila pracovní tempo. Ataky třesu v tak rychlém sledu by se podle jeho slov neměly podceňovat a varoval, že by nemuselo jít o banalitu. „Vzhledem k tomu, že se třes objevil opakovaně, musí se zjistit co nejrychleji jeho příčina,“ řekl Berger. První indispozice se podle jeho slov mohla ještě vysvětlit nedostatečným pitným režimem, ale ty další už ne. Důkladné interní a neurologické vyšetření by podle jeho slov mohlo objasnit příčiny.
V podezření je Parkinsonova nemoc
Nejčastěji se v souvislosti se zdravotními problémy kancléřky vyslovuje podezření na Parkinsonovu nemoc, je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v mozku. Pacienti mohou několikrát denně budit dojem téměř zdravých lidí a na druhé straně s vypětím sil jenom ztuhle sedět či naopak trpět mimovolními pohyby. Častým projevem jsou třes či pocity únavy a ztuhlosti v končetinách a zádech, křeče, častější zácpa a problémy se spaním. Následuje zpomalení chůze a zhoršená mimika. Jedním z prvních varovných signálů může být klidový třes rukou, zhoršení čichu a chuti.Větší riziko výskytu Parkinsonovy choroby se vyskytuje u lidí nad 50 let.
Zdroj: Wikipedia.org
Rudolf Hruboň