Zahraniční

VIDEO: Kanada propustila zadržovanou finanční ředitelku firmy Huawei

Kanada propustila finanční ředitelku a dceru zakladatele firmy Huawei Meng Wan-čou, kterou zadržovala od prosince 2018 na základě zatykače vydaného Spojenými státy. Na základě toho Peking propustil dva Kanaďany usvědčené ze špionáže proti Číně.

Boj USA proti firmě Huawei

Úspěšná čínská firma firma Huawei čelí od roku 2018 negativní kampani a ústrkům ze strany Spojených států. Postupně byl zakázán prodej jejich zařízení v USA a byly vůči ní zavedeny sankce, ke kterým nutí Američané i na nich závislé země. V rámci této nepřátelské kampaně byla v prosinci 2018 zatčena na základě amerického zatykače v Kanadě finanční ředitelka firmy Meng Wan-čou a obviněna z porušení sankcí proti Íránu. Američané žádali její vydání k soudnímu procesu do USA. Spojené státy nyní oznámily, že se dohodly s Meng Wan-čou na “odložení trestního stíhání” a dali souhlas, aby jí Kanaďané propustili z vazby.

“Život se mi obrátil vzhůru nohama”

Do Číny se Meng Wan-čou vrátila letadlem, které pronajala čínská vláda. „Můj život se obrátil vzhůru nohama. Bylo to pro mě nepříjemně rušivé období,“ řekla Meng Wan-čou novinářům poté, co ji propustili z kanadské vazby. Každý mrak má ale svůj světlý okraj. Nikdy nezapomenu na všechna přání všeho dobrého, která jsem dostala od lidí z celého světa, dodala Meng Wan-čou, která je dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje. Američané tvrdí, že ředitelka vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu měla pro společnost zajistit přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Dva kanadští špioni se vrací do vlasti

Čína zareagovala na propuštění Meng Wan-čou propuštěním dvou kanadských špionů. Bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor byli zadrženi v prosinci 2018, krátce poté, co kanadská policie na základě amerického zatykače zatkla finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou. Podle čínských úřadů se Spavor a Kovrig dopouštěli aktivit podrývajících čínskou národní bezpečnost. Spavora odsoudil v srpnu čínský soud k 11 letům vězení za špionáž. Oba byli nyní propuštěni z vězení a odletěli zpět domů, kam se měli vrátit v sobotu brzy ráno místního času.

Zpracoval Rudolf Hruboň