Zahraniční

VIDEO: K organizaci pokusu o převrat ve Venezuele se přiznal americký žoldák

Bývalý příslušník amerických speciálních sil, Zelených baretů, Jordan Goudreau se podle agentury AP přihlásil k neúspěšnému nedělnímu pokusu o vylodění ve Venezuele s tím, že cílem mělo být svržení prezidenta Nicoláse Madura (viz ZDE).

Za akcí stáli lidé z Trumpovy ochranky

Podle venezuelské vlády byl útok odražen a bylo zabito osm lidí. Další byli zajati, mezi nimi i dva Američané. Goudreau se k odpovědnosti za útok přihlásil v rozhovoru s venezuelskou novinářkou žijící v exilu poté, co se objevily zprávy o vylodění výsadku v přístavu La Guaira nedaleko Caracasu. „Naše jednotky byly aktivovány na jihu, západě a východě Venezuely,“ dodal Goudreau, podle něhož je asi šedesát mužů stále v akci a po zemi se šířily výzvy, aby se k nim přidali další. Na zveřejněných záběrech jeden ze zadržených žoldáků vypovídá, že za organizací vylodění stáli lidé z ochranky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Americká administrativa ale jakékoliv zapojení do akce odmítá.

Podpora loutkového prezidenta Guaidóa

Goudreau dal najevo, že doufá, že se ke vzbouřencům brzy přidá a vyzval občany a vládní vojáky, aby se ke vzpouře připojili, i když ze země nejsou odnikud hlášené boje. Novinářce venezuelského původu Patricii Poleové pak Goudreau řekl, že měl podporu vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa. Novinářce ukázal osmistránkovou smlouvu schválenou v říjnu Guaidóem a dvěma poradci v Miami, podle níž měla jeho firma Silvercorp poskytnout Guaidóovi neupřesněné služby za 213 milionů dolarů. Guaidó se k podpisu smlouvy nevyjádřil, ale dříve popíral, že by podepsal jakoukoli smlouvu o vojenském vpádu do Venezuely.

USA se dlouhodobě snaží o destabilizaci

O svržení vlády legitimně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura se od minulého roku snaží Spojené státy. Místo něj plánují dosadit loutkového prezidenta a vůdce opozice Juan Guaidóa, který jim na oplátku za to slibuje předat ropné bohatství země (viz ZDE). Guaidó organizuje s podporou americké zpravodajské služby CIA diverzní činnost z Kolumbie, se kterou proto Venezuela již vloni přerušila diplomatické styky (viz ZDE). Venezuele ale pomáhá Rusko a díky tomu se jí podařilo prozatím odrazit veškeré útoky a pokusy o destabilizaci situace v zemi.

Rudolf Hruboň