Domácí

VIDEO: Jednání Poslanecké sněmovny o důvěře vládě se změnilo ve frašku

Schůze Poslanecké sněmovny, při které vláda premiéra Petra Fialy (ODS) žádala o důvěru, se postupem času změnila ve frašku. Mezi poslanci došlo několika názorovým střetům, které korunoval spor mezi Tomio Okamurou (SPD) a Olgou Richterovou (Piráti).

Richterová přerušila Okamurův projev s tím, že vyzvala ministry vlády, aby se dostavili v dostatečném počtu do sálu. Z 18 ministrů jich totiž bylo přítomno v tu chvíli jen jedenáct. Okamura ji následně vyzval, aby kvůli tomu vyhlásila pauzu. Richterová opáčila, že došlo údajně k rychlé nápravě a Okamura může pokračovat. Nikdo nový ale do sálu nepřišel.

„Nikdo nepřišel, tak proč mě přerušujete? Buď víte, proč mě přerušujete, nebo mě nepřerušujte. Tak jsou tu ti ministři, nebo ne? Chtěl bych vás požádat, abyste řádně řídila schůzi, rýpnul si do Richterové. Poté se pustil do Pirátské strany jako celku: „Jste tady za Piráty, já vím, ale jak to tedy je? Já mám projev a nechci být přerušován.“ 

Richterová jej pak ještě mylně oslovila „pane místopředsedo“, Okamura totiž v minulém volebním období vykonával post místopředsedy Sněmovny. Čeho jsem místopředseda? ohradil se poslanec. Následně Richterová rezignovala a vyhlásila pauzu na pět minut.

Zpracoval Rudolf Hruboň