Zahraniční

VIDEO: Izrael zaútočil raketami na Sýrii

V noci na čtvrtek došlo k raketovému útoku na Damašek. V hlavním městě Sýrie byly slyšet silné výbuchy. Podle místních médií se protivzdušné obraně země podařilo několik raket sestřelit. K útoku došlo z území Golanských výšin, které okupuje Izrael.

Útok na vojenské základny

Státní televize Al-Ikhbariya informovala, že syrská protivzdušná obrana byla aktivována, aby zmařila útok na Damašek. Podle syrské agentury SANA se syrské armádě podařilo sestřelit většinu nepřátelských raket. Útok mířil na vojenské základny poblíž Damašku. Na internetu se objevila videa, která raketový útok zachycují. Izraelské ozbrojené síly svou účast v útoku zatím nekomentovaly.

Naposledy došlo k raketovému útoku proti Damašku v prosinci loňského roku. Tehdy Izraelská armáda oznámila, že zaútočila na 20 cílů v okolí hlavního města. Mělo se jednat o odvetu na údajné ostřelování z území Sýrie.

Izraelské útoky

Sýrie a Izrael nemají ustanovené diplomatické styky a po celou dobu nezávislosti se nacházejí ve válečném stavu. Země rozděluje i letitý teritoriální konflikt o status Golanských výšin, které jsou od roku 1967 ze dvou třetin okupovány Izraelem. Od roku 2011, kdy v Sýrii vypukla občanská válka, izraelské ozbrojené síly opakovaně prováděly letecké útoky na objekty na území země. Své akce Izrael motivoval tím, že údajně nechce dopustit, aby teroristům padly do rukou moderní zbraně. V první řadě se jedná o libanonské hnutí Hizballáh, které ve válce v Sýrii bojuje po boku prezidenta Bašára Asada. Podporu hnutí Hizballáh poskytuje Írán. Některé základny, na které měl mířit čtvrteční útok, jsou údajně využívány íránskými jednotkami. Spolu s Hizballáhem syrské armádě v boji proti povstalcům pomáhají i íránské síly. Donedávna byl jejich velitelem íránský generál Kásim Sulejmání, kterého 3. ledna zavraždil americký dron v rámci teroristickém útoku u bagdádského letiště v Iráku. Izrael obviňuje Teherán z vývoje jaderných zbraní a považuje ho za hlavní hrozbu pro svou národní bezpečnost.

Rudolf Hruboň