Zahraniční

VIDEO: Izrael zaútočil opět na Sýrii

V noci na pátek došlo k dalšímu raketovému útoku na syrské hlavní město Damašek. Podle zpráv místních médií protivzdušná obrana dokázala sestřelit několik nepřátelských cílů. Podle syrské agentury SANA vzdušný útok nezpůsobil žádné škody.

Útok z okupovaných Golanských výšin

K útoku mělo dojít z Golanských výšin, které okupuje Izrael. „Nepřátelské střely byly vypáleny z okupovaných Golan (…) a všechny byly zničeny předtím, než zasáhly cíl,“ uvedl zdroj v ozbrojených silách, na který se odvolává SANA. Podle agentury Spojených arabských emirátů Al-Hadath k útoku mohlo dojít i z libanonského vzdušného prostoru. Útok měl mířit na muniční skladiště poblíž mezinárodního letiště v Damašku. Na internetu se objevila videa, která zaznamenávají střely syrské protivzdušné obrany v nebi nad temným Damaškem. Z videa je tak patrné, že v hlavním městě byl během náletu vypnutý proud.

Izraelské útoky proti Sýrii

Mezi Sýrií a Izraelem nejsou udržovány diplomatické vztahy a od doby svého vzniku se nacházejí ve válečném stavu. Po vypuknutí občanské války v roce 2011 se Sýrie stala častým terčem izraelských náletů. Izrael útoky vysvětluje tím, že se snaží údajně zabránit svým nepřátelům získat moderní zbraně. V první řadě se jedná o íránské jednotky a ozbrojence libanonského hnutí Hizballáh, kteří bojují v občanské válce na straně Bašára Asada. Naposledy k podobnému útoku došlo 6. února (viz ZDE). Jeho cílem byly vojenské základny poblíž Damašku. I tehdy byly střely vypáleny z okupovaných Golanských výšin.

Ohrožení civilního letadla

Ruská armáda později informovala, že útok ohrozil dopravní letadlo se 172 lidmi na palubě. Tehdy se letadlo Airbus A320 nacházelo poblíž damašského letiště a nechybělo málo, aby se dostalo pod palbu syrské protivzdušné obrany, která se snažila izraelský útok odrazit. Letadlu se naštěstí podařilo včas změnit kurs a přistálo na ruské letecké základně Hmímím v Sýrii. Před měsícem íránská armáda sestřelila v podobné situaci ukrajinský Boeing 737-800 se 176 lidmi na palubě. Letadlo letělo poblíž vojenského objektu Íránu. K tragédii došlo krátce poté, co v reakci na vraždu íránského generála Kásima Sulejmáního Američany Íránské revoluční gardy 8. ledna podnikly raketový útok na americké základny v Iráku. V očekávání odvety byla íránská protivzdušná obrana uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti a chybně identifikovala civilní Boeing za nepřátelský cíl.

Rudolf Hruboň