Zahraniční

VIDEO: Írán zadržel britský tanker. Oprávněně

Íránské revoluční gardy zveřejnily záznam ukazující, jak obsadily v pátek tanker Stena Impero plující pod britskou vlajkou jako odvetu za zadržení íránského tankeru Grace 1 v Gibraltaru na pokyn Velké Británie před několika dny.

Britský tanker se srazil s jinou lodí

Tanker Stena Impero byl v pátek zadržen poté, co gibraltarský soud rozhodl, že se íránský tanker Grace 1 bude zadržovat i dalších 30 dní. Už po jeho zadržení Írán hrozil, že odvetou bude zadržení britské lodě. Íránci uvedli, že tanker se před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazil s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtěl pomoci. Vypnul vysílač a nereagoval na volání o pomoc. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt uvedl v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN, že její tanker Teherán zadržel, když se pohyboval údajně v ománských teritoriálních vodách.

Írán odmítá nátlak Britů

Hunt, který hovořil se svým íránským protějškem Džavádem Zarífem, uvedl, že Írán zabavení tankeru považuje za protiopatření za to, že britský výsadek zabavil íránský tanker kvůli podezření gibraltarských úřadů, že pašuje ropu do Sýrie. Írán sice popírá, že by náklad ropy mířil do Sýrie, současně však řekl, že on se k sankcím na Sýrii nepřidal, a tudíž se ho netýkají. Zaríf dále uvedl, že Británie ”musí skončit s tím, že je nástrojem ekonomického terorismus USA”. Dodal, že Írán garantuje bezpečnost plavby v perském zálivu a Hormuzském průlivu: „Na rozdíl od pirátství u Gibraltaru mají naše akce Perském zálivu za cíl udržet mezinárodní námořní cesty.”

Rudolf Hruboň