Zahraniční

VIDEO: Írán vyzkoušel nový raketový systém

Írán ve čtvrtek představil nejmodernější raketový systém protivzdušné obrany dlouhého doletu nazvaný „Bavar-373“, který byl kompletně navržen a vyroben v Íránu. Uvedla to zpravodajská agentura Tasnim (viz ZDE).

Konkurence ruského S-300 a amerického Patriotu

Raketový systém Bavar-373 byl odhalen při slavnostním ceremoniálu konaném ve čtvrtek v Teheránu. Systém protivzdušné obrany s dlouhým doletem je schopen detekovat až 100 cílů, sledovat 60 z nich a současně zaútočit na šest. Zbraň může zachytit a zničit cíle ve výškách až 27 km a má dosah 200 km, informovala íránská média. Je schopen neutralizovat jak letadla, drony, tak i vysokorychlostní balistické střely. Teherán uvádí, že jeho nový protiraketový systém je srovnatelný s ruským S-300 a může úspěšně konkurovat i americkým raketám Patriot.

Rozvoj íránského zbrojního průmyslu

Írán v posledních letech pracoval na vývoji vlastních zbraní a stal se méně závislým na zahraničních dodavatelích. Např. v červnu představil vlastní raketový systém protivzdušné obrany Khordad 15, který je schopen sledovat a sestřelit šest cílů současně. Je vybaven raketami Sayyad 3 s dlouhým doletem a uvádí se, že je schopen sestřelit nepřátelské stíhačky a bojovat s drony na vzdálenost až 120 km.

Rudolf Hruboň