Zahraniční

VIDEO: Imigranti házeli kameny na řecké policisty na turecko-řecké hranici

Imigranti soustředění na turecko-řecké hranici útočili v pátek na řecké pohraničníky kameny. Ti odpovídali slzným plynem.

Hranice zůstane z turecké strany otevřená

Turecká hranice zůstane otevřená pro migranty, kteří se chtějí dostat do EU, uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan. Na hranicích s Řeckem se shromáždilo až 35 tisíc nelegálních migrantů, kteří čelili řecké policii a snažili se prorazit. Ankara se nepokusí zastavit příliv uprchlíků do Evropy, řekl Erdogan novinářům v pátek, když odletěl z Moskvy, kde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem dohodl příměří na syrském Idlibu. Řecko obvinilo Turecko ze střelby slzného plynu a kouřových granátů na území Řecka, aby tím vytvořilo krytí migrantům, kteří se pokoušejí překročit hranice, a také že jim poskytlo nůžky na prostřihování děr v drátěném hraniční oplocení.

Nová uprchlická krize

Turecko otevřelo své západní hranice koncem února a prohlásilo, že již není schopno celou migrační zátěž udržet samo. Turecko a EU dosáhly dohody o přistěhovalcích již v roce 2016, přičemž EU souhlasila s poskytnutím přibližně 6 miliard EUR (6,6 miliard USD) na pomoc imigrantům vráceným do Turecka, zatímco Ankara slíbila, že je bude držet mimo Evropu. EU naznačila, že je připravena přidělit Turecku další finanční prostředky, aby se zabránilo nastávající krizi migrantů, ale trvala na tom, že Ankara musí nejprve přestat používat migranty jako politickou zbraň. “Turecko má velké břemeno … a my tomu musíme rozumět,” uvedl v pátek po mimořádném setkání špičkových diplomatů EU o krizi šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell. “Zároveň však nemůžeme akceptovat, že migranti jsou využíváni jako nástroj tlaku.”

Rudolf Hruboň